Stacja kosmiczna jak z filmu SF. Airbus ma genialny pomysł

Czy stacja kosmiczna może być bardziej funkcjonalna i użyteczna dla jej mieszkańców? Airbus udowadnia, że tak, prezentując LOOP.
Tak może wyglądać stacja kosmiczna Airbus Loop /Fot. Airbus

Tak może wyglądać stacja kosmiczna Airbus Loop /Fot. Airbus

Pierwsza stała załoga zamieszkała na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w 2000 r. Żywotność tego kosmicznego habitatu znacznie przekroczyła planowane 15 lat, ale deorbitacja ISS pod koniec obecnej dekady wydaje się nieunikniona. Nie oznacza to bynajmniej, że człowiek zrezygnuje ze swojej obecności w kosmosie. Wręcz przeciwnie – kolejna stacja kosmiczna to tylko kwestia czasu, a Airbus ma pomysł, jak przyczynić się do jej stworzenia. LOOP to wielofunkcyjny moduł orbitalny, w którym wkrótce mogą zamieszkać astronauci.

Życie w pętli, czyli stacja kosmiczna jak z filmu SF

Stacje kosmiczne zawsze wyglądają dobrze w filmach SF, ale rzeczywistość nie rozpieszcza astronautów. Warunki panujące na ISS są dość spartańskie. Airbus chce to zmienić wraz z projektem LOOP, który może połączyć design rodem z wysokobudżetowych filmów z praktycznymi potrzebami astronautów.

Czytaj też: NEOM to miasto przyszłości. Jego twórcy nawiązali właśnie współpracę z gigantami technologicznymi

W komunikacie Airbusa czytamy:

Airbus LOOP został zaprojektowany tak, aby długoterminowe pobyty w przestrzeni kosmicznej były wygodne i przyjemne dla jej mieszkańców, a jednocześnie wspierały wydajne i zrównoważone operacje. Opiera się na wszystkim, czego nauczono się przez dziesięciolecia i w pełni wykorzystuje potencjał technologii jutra, aby jak najlepiej wspierać przyszłość ludzkości w kosmosie: na orbicie okołoziemskiej lub księżycowej, a także długoterminowych misjach na Marsa.

Habitat LOOP ma trzy poziomy, każdy o średnicy i wysokości 8 m: pokład mieszkalny (dla czterech mieszkańców), pokład naukowy i poziom wirówki, gdzie można symulować grawitację i dać astronautom odpoczynek od stanu nieważkości, który ma negatywny wpływ na ludzki organizm. Wszystkie poziomy są połączone strukturą nazwaną “tunelem”, czyli dosłownie tak, jak wymyśliliby to scenarzyści z Hollywood.

Stacja kosmiczna Airbus Loop /Fot. Airbus
Poziom mieszkalny /Fot. Airbus
Poziom naukowy /Fot. Airbus

To tylko jedna z możliwych konfiguracji. Inżynierowie Airbusa przekonują, że mogą dostosować każdy pokład do różnych celów misji lub dostarczyć habitat jako rodzaj skorupy z elementami mechanicznymi, a reszta do wykończenia przez klienta.

Kilka modułów LOOP może być połączonych w większą strukturę, więc możliwości są tu nieograniczone. Planuje się, że habitat będzie w stanie zadokować do każdego rodzaju stacji kosmicznej, która zastąpi użytkowaną właśnie ISS.