Kevlar do lamusa? Twórcy poprawiają własny wynalazek

Kevlar to jeden z najpopularniejszych materiałów na świecie. Teraz jego twórcy prezentują ulepszoną wersję, która jest lżejsza, wytrzymalsza, a także odporniejsze na wysokie temperatury.
Kevlar EXO – wizualizacja /Fot. DuPont

Kevlar EXO – wizualizacja /Fot. DuPont

Kevlar to polimer z grupy aramidów, z którego przędzie się włókna sztuczne o wysokiej wytrzymałości na rozciąganie. Został wynaleziony w 1965 r. w laboratoriach DuPont i jest znany ze swojej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Nie rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych i jest ok. 5,5 razy lżejszy od stali.

Czytaj też: Umiecie wiązać węzły? Naukowcy pokazują, jak to się robi, wzmacniając materiały

Teraz firma DuPont zaprezentowała największą innowację w zakresie włókien aramidowych od ponad 50 lat. Kevlar EXO to po prostu ulepszona wersja najpopularniejszego materiału na kamizelki kuloodporne na świecie.

Opracowany i przetestowany przez czołowych ekspertów materiałowych firmy DuPont, Kevlar EXO oferuje niespotykane dotąd właściwości balistyczne i termiczne, zapewniając jednocześnie elastyczne i lekkie rozwiązanie, które pozwala użytkownikom działać z najwyższą wydajnością. Niezależnie od tego, czy chodzi o członków wojska, funkcjonariuszy organów ścigania, prywatnych służb ochrony czy ratowników, użytkownicy Kevlaru EXO mogą lepiej zarządzać wydatkiem energetycznym nawet podczas najbardziej wymagających zadań fizycznych. Steven LaGanke z DuPont Life Protection

Kevlar jeszcze lepszy – ponad 50 lat doskonalenia

Kevlar jest stosowany wszędzie tam, gdzie potrzebna ponadprzeciętna wytrzymałość. Kamizelki kuloodporne to tylko pierwszy z brzegu przykład. Zastosowań jest znacznie więcej – nie tylko na Ziemi. Powłoka kevlarowa chroni Międzynarodową Stację Kosmiczną przed mikrometeoroidami, kevlar wzmacnia kadłuby łodzi, a materiałem tym wzmacnia się także kije hokejowe i rakiety tenisowe.

Kevlar EXO nie tylko wykazuje najlepszą w swojej klasie ochronę balistyczną w porównaniu z poprzednimi wersjami, ale jest również lżejszy i bardziej elastyczny, dzięki czemu wykonane z niego miękkie kamizelki ochronne lepiej przylegają do ciała i są wygodniejsze w noszeniu. Jest również odporny na ciepło do 500oC i jest bardzo trwały bez znacznej utraty wydajności po pięciu latach.