Naukowcy mają swoje nowe innowacyjne akumulatory. Mogą odmienić elektronikę użytkową

Naukowcy z North Carolina State University zaprojektowali prototyp akumulatora z katodą w kształcie włókna. Mowa o akumulatorze jonowo-cynkowej, która w testach była w stanie zasilić prosty zegarek cyfrowy.
Akumulatory nowej generacji
Akumulatory nowej generacji

Innowacyjne akumulatory w formie włókien to klucz do przyszłości odzieży z wbudowaną elektroniką

Aktualny rozwój technologii zmierza w kierunku wpychania nam elektroniki wszędzie. Tak jakby smarfony i smartwatche już nie wystarczały. Oczywiście będzie to miało swoje zalety dla konkretnych osób, ale zanim te będą w stanie rozpłynąć się w świecie pełnym elektronicznych gadżetów do noszenia (i nie tylko), naukowcy i firmy muszą opracować je od podstaw. Wysiłki te trwają już od dawna, a najnowszym tego przykładem są akumulatory w kształcie włókna, które to mogłyby zostać zintegrowane bezpośrednio z odzieżą.

Czytaj też: Energia wiatrowa w 2023 roku. Analitycy przedstawili wyliczenia

Jego powstanie i potencjał opisano w badaniu opublikowanym w czasopiśmie ACS Applied Materials and Interfaces, które to jest krokiem naprzód w rozwoju akumulatora w kształcie włókna. Jego katoda została opracowana z wykorzystaniem grafenu, a więc materiału o dobrej przewodności, który został osadzony na włóknie z pomocą mikrocząstek dwutlenku manganu o różnych kształtach i rozmiarach. W swojej pracy naukowcy odkryli, że kształt tlenku grafenu i dwutlenku manganu wpływał na jej funkcję elektrochemiczną, kładąc podwaliny pod te innowacyjne akumulatory w formie włókien.