Wpływowe studio architektoniczne Skidmore, Owings & Merrill (SOM) oraz Uniwersytet Stony Brook nawiązały współpracę w celu stworzenia nowego, dużego kampusu w Nowym Jorku. Powstanie ono na Governors Island, 172-hektarowej wyspie na Manhattanie i ma walczyć ze zmianami klimatu poprzez swoją niezwykłą konstrukcję, ale także przez pracujących tu naukowców. Kampus będzie w pełni samowystarczalny, zarówno pod względem energii elektrycznej, jak i wody pitnej. Poznajcie New York Climate Exchange.
Kampus z zielonej przyszłości
New York Climate Exchange to kampus opisywany jako pierwsze w swoim rodzaju międzynarodowe centrum rozwoju i wdrażania rozwiązań dla globalnego kryzysu klimatycznego. Będzie oferować szkolenia zawodowe i publiczne debaty, ale także wykłady dla studentów. Ma być to ośrodek naukowy Uniwersytetu Stony Brook.
Kampus będzie się składać z atrakcyjnych, pochyłych pawilonów i budynków zbudowanych z drewna pozyskiwanego w sposób zrównoważony, z naciskiem na efektywność energetyczną i odporność na powodzie. Znajdą się w nim laboratoria badawcze, sale lekcyjne, szklarnie i biura, a jego projekt zostanie wkomponowany w istniejącą na wyspie przestrzeń parkową. Będzie to również jeden z pierwszych projektów w USA, który uzyskał certyfikat ekologicznego budynku True Zero Waste.
Wszystkie potrzeby związane z wodą pitną będą zaspokajane za pomocą wody deszczowej i przetworzonych ścieków, a cała wymagana energia będzie wytwarzana z paneli słonecznych umieszczonych na dachu. Chociaż na tym wczesnym etapie nie są dostępne żadne dane dotyczące mocy paneli słonecznych, będzie ona wystarczająca do wytworzenia nadwyżki energii elektrycznej.
Czytaj też: Ten tunel w Norwegii to prawdziwy rekordzista. Został wybudowany w konkretnym celu
New York Climate Exchange powstaje we współpracy z Mathews Nielsen Landscape Architects, Buro Happold, Langan Engineering i Governors Island Trust. Nie ujawniono, kiedy można spodziewać się rozpoczęcia budowy, a tym bardziej ukończenia kampusu.