Rosyjski reaktor jądrowy z ważnymi zmianami. To bardzo dobra wiadomość

Reaktor PIK znajdujący się w Instytucie Fizyki Jądrowej będzie funkcjonował w ramach międzynarodowych protokołów bezpieczeństwa. Takie jednostki są największymi na świecie źródłami neutronów.
Rosyjski reaktor jądrowy z ważnymi zmianami. To bardzo dobra wiadomość

Mówiąc dokładniej, rosyjski reaktor badawczy działa od niedawna w oparciu o ulepszone paliwo jądrowe, dzięki czemu będzie funkcjonować znacznie dłużej w ustalonych granicach bezpieczeństwa. Projekt nowego rdzenia został opracowany przez Rosatom i ma on być optymalny pod względem jego charakterystyki konsumenckiej, wyjaśnia Alexander Ugryumov. 

Czytaj też: Tak Nowy Jork będzie walczył ze zmianami klimatu. Kampus jak z przyszłości

Jak twierdzi Ugryumov, reaktor zapewnia wydajne tryby pracy i spełnia zarówno współczesne wymagania międzynarodowe stawiane obiektom badań jądrowych, jak i wymagania w zakresie wykorzystania energii atomowej. Dzięki wydłużonemu czasowi działania możliwe będzie zmniejszenie zużycia paliwa, a co za tym idzie – obniżenie kosztów eksploatacji reaktora.

Zmodyfikowany reaktor jądrowy PIK został pierwotnie uruchomiony przed dwoma laty

Zmodernizowany reaktor PIK, uruchomiony w 2021 roku, jest ciśnieniowym reaktorem wodnym, który wykorzystuje wodę zawierającą mniej deuteru niż występuje naturalnie na Ziemi. Takowa pełni rolę chłodziwa, podczas gdy woda posiadająca większe stężenia deuteru funkcjonuje jako powierzchnia odbijająca. Wiązki neutronów powstające za sprawą reakcje zachodzących w reaktorze są kierowane do różnych stacji, gdzie są one wykorzystywane w różnego rodzaju badaniach, między innymi z zakresu fizyki czy medycyny.

Czytaj też: Koniec z dekompresją? Ten kombinezon to marzenie każdego nurka

Prowadzimy wiele badań nad materiałami magnetycznymi, a neutron jest najlepszą sondą, jeśli chodzi o magnetyzm, ze względu na jego wewnętrzny moment magnetyczny i bardzo wysoką rozdzielczość, którą zapewniają nam techniki neutronowe. Ponieważ są one wysoce penetrujące, neutrony najlepiej nadają się również do określania struktur i dynamiki w wyspecjalizowanych środowiskach, takich jak pola magnetyczne i elektryczne. stwierdziła w 2021 roku Despina Louca