W Chinach powstaje kolejny spektakularny wieżowiec, a właściwie trzy

Już wkrótce w Chinach może powstać wieżowiec jedyny w swoim rodzaju. Nic dziwnego, skoro za projekt odpowiada słynna na całym świecie pracownia Zaha Hadid Architects.
Wuhan Taikang Financial Centre /Fot. ZHA

Wuhan Taikang Financial Centre /Fot. ZHA

Wiele z najambitniejszych projektów pracowni Zaha Hadid Architects (ZHA) jest zlokalizowana w Chinach, m.in. Infinitus Plaza czy Beijing Daxing International Airport. Ich najnowsze “dziecko” powstanie w Wuhan, w dzielnicy biznesowej Hankou Riverside. Będzie to wieżowiec niezwykły, a właściwie… trzy wieżowce w jednym.

Wieżowiec, jakiego jeszcze nie było

Wuhan Taikang Financial Centre będzie składał się z trzech wież umieszczonych bardzo blisko siebie i połączonych w wielu punktach, co pozwoli mieszkańcom na swobodne przemieszczanie się między nimi bez konieczności schodzenia na poziom ulicy. Takie rozwiązanie wydaje się zaczerpnięte rodem z filmów SF, ale jest jak najbardziej realne i praktyczne. Całość ma stanowić w pełni samowystarczalną przestrzeń.

Wuhan Taikang Financial Centre /Fot. ZHA

Architekci nie ujawnili jeszcze dokładnej wysokości budynków, ale można się spodziewać, że będą one dość wysokie. Tower One będzie miała 52 piętra i będzie zwrócona w stronę miasta, Tower Two będzie miała 47 pięter i będzie zwrócona w stronę pobliskiej rzeki, a Tower Three będzie miała 50 pięter i zaoferuje widok na duży pobliski park.

Czytaj też: Tak Nowy Jork będzie walczył ze zmianami klimatu. Kampus jak z przyszłości

Pomiędzy budynkami, we wnętrzach wież znajdą się powierzchnie biurowe, hotel, powierzchnie handlowe i restauracje. Na poziomie gruntu znajdzie się bujny centralny dziedziniec z ogrodem, a dalsze udogodnienia będą zlokalizowane na mostach powietrznych. Na wyższych piętrach znajdą się tarasy ogrodowe na dachach, z których będzie można podziwiać wspaniałe widoki na panoramę miasta.

Wuhan Taikang Financial Centre /Fot. ZHA

Projekt powinien mieć status zielonego budynku LEED Gold, a jego ogólna forma została zaprojektowana tak, aby zapewnić naturalne oświetlenie przenikające przez każde piętro. Będzie wyposażony w energooszczędne systemy ogrzewania i chłodzenia oraz zbierania wody deszczowej. Inteligentne systemy monitorowania i kontroli będą śledzić zużycie energii, a zagospodarowanie terenu osiedla zostanie zintegrowane z szerszym programem miasta Wuhan “Sponge City”, służącym do zarządzania wodą deszczową.

Wuhan Taikang Financial Centre jest obecnie w trakcie budowy – fundamenty już zostały wylane. Projekt powinien zostać ukończony w 2025 roku.