Wyjątkowy drapacz chmur powstanie w Quito. Sąsiedzi będą zachwyceni

Studio MAD Architects słynie z niebanalnych projektów, a ich najnowszy drapacz chmur właśnie taki będzie. Nie dość, że krzywizny i smukłości elewacji będą wyglądać efektowne, to jeszcze na dodatek zrobią dużo dobrego osobom mieszkającym w sąsiednich budynkach.
Qondesa – wizualizacja /Fot. Mir

Qondesa – wizualizacja /Fot. Mir

Qondesa będzie pierwszym projektem MAD Architects w Ameryce Południowej i pierwszym takim drapaczem chmur na świecie. Powstanie w Quito, stolicy Ekwadoru, obok takich budynków jak Iqon firmy BIG i Unique Carlos Zapata Studio. Wszystkie trzy projekty zostały opracowane przez Uribe Schwarzkopf.

Qondesa – ten drapacz chmur będzie wyjątkowy /Fot. Mir

Nie wiadomo, jak wysoka będzie Qondesa, ale projektanci twierdzą, że będzie to najwyższy drapacz chmur w mieście, więc zdecydowanie przewyższy Iqon mierzący 130 m. Kamienna fasada wieżowca to ukłon w stronę Starego Miasta w Quito, gdzie wiele zabytkowych budynków wykończonych jest lokalnie pozyskiwanym skałami wulkanicznymi.

Czytaj też: W Chinach powstaje kolejny spektakularny wieżowiec, a właściwie trzy

Zewnętrzna fasada Qondesa naśladuje skręcające się pnącza oplatające budynek, aby zwęzić się na jego szczycie i wypuścić pędy zieleni, które kończą jako donice na balkonach budynku. Kształt wieżowca został zaprojektowany tak, aby nie blokować naturalnego światła i widoków z otaczających budynków.

Drapacz chmur powstanie w Quito i nie będzie blokował światła słonecznego innym budynkom /Fot. Mir

Budynek powstanie naprzeciwko Parku La Carolina, aktywnej przestrzeni zielonej o powierzchni 67 hektarów w sercu miasta, która łączy najważniejsze elementy mieszkalne, biznesowe i rekreacyjne. Nie wiadomo, kiedy Qondesa zostanie ukończona oraz jaki będzie koszt budowy.