Te budynki są tak niezwykłe, że możesz ich nawet nie zobaczyć

Budynki zaprojektowane przez londyńskie studio Bell Phillips jako uzupełnienie kampusu naukowego Harwell są niezwykłe. Lustrzane panele i okładziny z modrzewia syberyjskiego sprawiają, że budynki dosłownie wtapiają się w otoczenie Oxfordshire.
Harwell Science and Innovation Campus /Fot. Kilian O’Sullivan

Harwell Science and Innovation Campus /Fot. Kilian O’Sullivan

Kanciaste pawilony Harwell Science and Innovation Campus są pokryte drewnem klejonym krzyżowo i są osadzone na stalowych fundamentach rurowych, dzięki czemu sprawiają wrażenie, jakby unosiły się w powietrzu. Mają przywodzić na myśl delikatną równowagę człowieka z przyrodą, która została zagubiona gdzieś podczas urbanizacji.

Czy to jeszcze budynki, czy już element krajobrazu?

Budynki zaprojektowane przez studio Bell Phillips są częścią kampusu Harwell /Fot. Kilian O’Sullivan

Budynki nazwane Working Hide, Informal Hide i Utility Hide zostały zaprojektowane przez Bell Phillips z widokiem na małą lagunę. Zamówiono je przez kampus naukowy jako część szerszego planu inwestycyjnego, który ma na celu zapewnienie dodatkowej przestrzeni pracownikom.

Projekt Harwell Hide jest częścią ambitnego planu inwestycyjnego kampusu, dzięki któremu więcej osób i organizacji może dołączyć do społeczności Harwell. Budynki zostały zaprojektowane jako środowisko dla innowacji i miejsca pracy, do których ludzie będą chcieli wracać, a także jako miejsce odosobnienia dla osób pracujących w Harwell. Hari Phillips, współzałożyciel studia Bell Phillips

Budynki zaprojektowano w taki sposób, aby nie zaburzały sielskiego krajobrazu. Z zewnątrz są one pokryte naprzemiennie lustrzanymi i żebrowanymi panelami z modrzewia syberyjskiego, które będą się “ładnie starzeć”. Aby zapobiec ryzyku zderzenia ptaków z lustrami, panele zostały ustawione pod kątem i rozbite przez różne otwory.

Nowe budynki mają proste i ponadczasowe wnętrze /Fot. Kilian O’Sullivan
Materiał jest kluczowy. Naturalnie srebrząca się okładzina z modrzewia syberyjskiego komponuje się z otaczającymi drzewami i łąkami, a z czasem ulegnie zwietrzeniu i wtopi się w otoczenie. Hari Phillips

Przestrzenie wewnątrz są tak proste, jak to tylko możliwe. Duże okna oferują niepodrabialne widoki na okolicę.

Czytaj też: Tak Nowy Jork będzie walczył ze zmianami klimatu. Kampus jak z przyszłości

Bell Phillips zostało założone w Londynie w 2004 roku przez Tima Bella i Hariego Phillipsa. Wcześniejsze projekty pracowni to m.in. drewniany pawilon “domku na drzewie” i galeria widokowa w London Elephant Park oraz zakrzywiony pawilon z białej cegły z widokiem na jezioro w Southwark Park.