Małe reaktory jądrowe (SMR) zyskują w ostatnich latach jako alternatywy dla gigantycznych systemów rozszczepiania, które są powolne i drogie w budowie, a także budzą spory polityczne, co utrudnia ich wdrażanie. Zgodnie z wizją twórców, zamiast budować jeden duży reaktor obsługujący cały region, można postawić szereg małych jednostek typu SMR, które razem mogą dawać podobny efekt końcowy.
Czytaj też: Największa europejska elektrownia atomowa działa. Znaczące ilości taniego prądu już z niej płyną.
SMR są zarówno bardziej elastyczne, jak i tańsze, gdyż montaż wszystkich części ma miejsce w jednym miejscu – w fabryce. To sprawia, że nie trzeba angażować tylu inżynierów, a dzięki umieszczeniu reaktora pod powierzchnią ziemi, można zrezygnować z ciężkiego betonowego zbiornika izolacyjnego.
Czy taka elektrownia jądrowa mogłaby powstać w Polsce?
Westinghouse AP300 to jednopętlowy ciśnieniowy reaktor wodny o mocy 300 MWe, którego czas eksploatacji wynosi ponad 80 lat. Jest następcą reaktora AP1000, który powstał 18 lat temu i korzysta z wszystkich dotychczasowych doświadczeń. Technologia ta została już zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Chinach, a także spełnia normy European Utility Requirements (EUR), co w niektórych obszarach przyspieszy wydawanie zezwoleń.
AP300 jest na tyle mały, że z łatwością zmieści się na boisku piłkarskim i ma uproszczoną konstrukcję. Jest w nim mniej rur, zaworów, silników i innych elementów, które mogą doprowadzić do awarii, a jeżeli takowa już wystąpi, systemy wyłączania i chłodzenia działają pasywnie.
AP300 to jedyny dostępny mały reaktor modułowy oparty na wdrożonej, działającej i zaawansowanej technologii reaktora. Wprowadzenie na rynek AP300 SMR uzupełnia portfolio technologii reaktorów Westinghouse, umożliwiając nam zaspokojenie wszystkich potrzeb naszych klientów na całym świecie, z jasną wizją harmonogramu dostaw i ekonomii. Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse
AP300 jest przeznaczony zarówno do wytwarzania energii elektrycznej, jak i do innych celów, takich jak ogrzewanie oraz obsługa zakładów produkcyjnych i przemysłowych zajmujących się produkcją ropy naftowej i gazu.