Ta elektrownia jądrowa zmieści się na boisku piłkarskim

Elektrownia jądrowa wcale nie musi być duża. Udowadnia to firma Westinghouse Electric Company, która wprowadziła na rynek AP300, mały reaktor modułowy, który bez problemu zmieściłby się na boisku piłkarskim.
Reaktor Westinghouse AP300 /Fot. Westinghouse Electric Company

Reaktor Westinghouse AP300 /Fot. Westinghouse Electric Company

Małe reaktory jądrowe (SMR) zyskują w ostatnich latach jako alternatywy dla gigantycznych systemów rozszczepiania, które są powolne i drogie w budowie, a także budzą spory polityczne, co utrudnia ich wdrażanie. Zgodnie z wizją twórców, zamiast budować jeden duży reaktor obsługujący cały region, można postawić szereg małych jednostek typu SMR, które razem mogą dawać podobny efekt końcowy.

Czytaj też: Największa europejska elektrownia atomowa działa. Znaczące ilości taniego prądu już z niej płyną.

SMR są zarówno bardziej elastyczne, jak i tańsze, gdyż montaż wszystkich części ma miejsce w jednym miejscu – w fabryce. To sprawia, że nie trzeba angażować tylu inżynierów, a dzięki umieszczeniu reaktora pod powierzchnią ziemi, można zrezygnować z ciężkiego betonowego zbiornika izolacyjnego.

Czy taka elektrownia jądrowa mogłaby powstać w Polsce?

Westinghouse AP300 to jednopętlowy ciśnieniowy reaktor wodny o mocy 300 MWe, którego czas eksploatacji wynosi ponad 80 lat. Jest następcą reaktora AP1000, który powstał 18 lat temu i korzysta z wszystkich dotychczasowych doświadczeń. Technologia ta została już zatwierdzona w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Chinach, a także spełnia normy European Utility Requirements (EUR), co w niektórych obszarach przyspieszy wydawanie zezwoleń.

Reaktor AP300 – schemat /Fot. Westinghouse Electric Company

AP300 jest na tyle mały, że z łatwością zmieści się na boisku piłkarskim i ma uproszczoną konstrukcję. Jest w nim mniej rur, zaworów, silników i innych elementów, które mogą doprowadzić do awarii, a jeżeli takowa już wystąpi, systemy wyłączania i chłodzenia działają pasywnie.

AP300 to jedyny dostępny mały reaktor modułowy oparty na wdrożonej, działającej i zaawansowanej technologii reaktora. Wprowadzenie na rynek AP300 SMR uzupełnia portfolio technologii reaktorów Westinghouse, umożliwiając nam zaspokojenie wszystkich potrzeb naszych klientów na całym świecie, z jasną wizją harmonogramu dostaw i ekonomii. Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse

AP300 jest przeznaczony zarówno do wytwarzania energii elektrycznej, jak i do innych celów, takich jak ogrzewanie oraz obsługa zakładów produkcyjnych i przemysłowych zajmujących się produkcją ropy naftowej i gazu.