Wyssie wroga planety z powietrza i zamieni go w skałę. Rekordowa instalacja Orca już działa

Orca właśnie rozpoczęła pracę. To rekordowa, bo największa na świecie instalacja do bezpośredniego wychwytywania CO2 z powietrza, która działając w Islandii, będzie nieustannie walczyć z największym wrogiem planety – dwutlenkiem węgla.
Wyssie wroga planety z powietrza i zamieni go w skałę. Rekordowa instalacja Orca już działa

Orca to największy system bezpośredniego wychwytywania dwutlenku węgla z powietrza

Wedle oficjalnych informacji Orca może wychwycić 4000 ton dwutlenku węgla bezpośrednio z powietrza w ciągu roku, a następnie wpompować go pod ziemię, gdzie z biegiem czasu zamieni się w kamień. Instalacja czerpie zasilanie z pobliskiej elektrowni geotermalnej i jest owocem wspólnych prac dwóch startupów Climeworks i Carbfix, a swoim działaniem wyeliminuje w ciągu roku równowartość emisji z około 870 przeciętnych samochodów osobowych, które generują około 4,6 ton CO2 w skali roku.

Czytaj też: Ludzkie ciało to idealna ładowarka. Tak twierdzi twórca telefonu komórkowego

Warto podkreślić, że nie jest to pierwsza taka instalacja na świecie. Firma Climeworks wykorzystuje już od dłuższego czasu inną instalację tego typu w Islandii, która wykorzystuje dokładnie tę samą technologię. System działa tak, że wciąga do swoich podsystemów powietrze za pomocą zasilanych ekologiczną energią elektryczną turbin i następnie odsysa z niego CO2 z wykorzystaniem filtrów, którego następnie składuje na stałe pod ziemią w ramach procesu mineralizacji. Tak uzyskany dwutlenek węgla można wykorzystać w napojach gazowanych lub w szklarniach, aby pomóc w uprawie warzyw.