Recykling plastiku wbija nóż w plecy nam i planecie. Jak to możliwe?

Małe kawałki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów, to tak zwane mikroplastiki, które stają się coraz większym problemem. Nie bez powodu, bo okazuje się, że nawet recykling plastiku zaczyna je generować.
Nowy reaktor zwalczający zanieczyszczenia
Nowy reaktor zwalczający zanieczyszczenia

Mikroplastiki są niestety wszędzie i stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia i środowiska

Niewidoczne gołym okiem mikroplastiki mogą adsorbować, transportować i uwalniać zanieczyszczenia, które są szkodliwe dla naszego środowiska i ekosystemu. Co najgorsze, walka z regularnym plastikiem również doprowadza do uwalniania mikroplastiku właśnie, co napędza błędne koło zaśmiecania naszej planety. Trwa to już teraz, choć aktualnie tylko 9% plastiku produkowanego na świecie jest poddawane recyklingowi, co obejmuje m.in. specjalne segregowanie go zależnie od rodzaju, a następnie rozdrabnianie i granulowanie. Finalnie uzyskany granulat jest wykorzystywany do produkowania kolejnych plastikowych części.

Jak wykazało najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców ze Szkocji, niestety proces rozdrabniania plastiku sam w sobie szkodzi naszej planecie. Mowa dokładnie o jego wpływie na wodę, która trafia następnie do systemów wodociągowych lub do środowiska. Wnioski wzięły się z przeanalizowania próbek wody wykorzystanych do mycia plastiku w nieokreślonym zakładzie. Ta sama woda jest odprowadzona na każdym etapie i filtrowana z wykorzystaniem filtrów cząstek stałych o gęstości 50 µm, które są sitami siatkowymi stanowiącymi część separatora cieczy/stałych w trzech z czterech miejsc wylotowych.

Czytaj też: Czy to Święty Graal ekologii? Nowy reaktor zwalcza plastik i dwutlenek węgla, czerpiąc energię ze Słońca

Badanie wykazało, że proces filtracji jest skuteczny tylko w przypadku większych mikroplastików, ale jednocześnie nie zatrzymuje mniejszych mikroplastików (<10µm) z wody. Zespół stwierdził, że obecny proces recyklingu jest potencjalnym źródłem zanieczyszczenia środowiska 1,36 mln kilogramów mikroplastiku w skali roku, a bez procesu filtracji, zakład emitowałby w tym samym czasie do 2,95 milionów kilogramów mikroplastiku.