Kieszonkowe mikroskopy? Zapomnijcie o specjalistycznych narzędziach. Wystarczy sam smartfon

Publikacja w Nature Communications przybliżyła światu dzieło naukowców ze SMART, czyli Singapore-MIT Alliance for Research and Technology, którzy osiągnęli coś, co może zapewnić światu kieszonkowe mikroskopy w formie smartfonów.
Kieszonkowe mikroskopy? Zapomnijcie o specjalistycznych narzędziach. Wystarczy sam smartfon

Nowo opracowana dioda LED może dać życie wyjątkowym kieszonkowym mikroskopom, a nawet specjalistycznym smartfonom

Naukowcy opracowali właśnie najmniejszą na świecie krzemową diodę elektroluminescencyjną (LED) o szerokości mniejszej niż mikrometr i o intensywności porównywalnej z dużo większymi krzemowymi diodami tego typu. Osiągnięcie otwiera szeroki zakres potencjalnych zastosowań, a w tym możliwość przekształcenia aparatu fotograficznego smartfona w przenośny mikroskop o wysokiej rozdzielczości. Zwłaszcza że potencjał tego już zweryfikowano, umieszczając maleńką krzemową diodę LED obok innych elementów fotonicznych i elektronicznych na jednym chipie wyprodukowanym w 55-nanometrowej technologii.

Czytaj też: Wyssie wroga planety z powietrza i zamieni go w skałę. Rekordowa instalacja Orca już działa

Aby przetestować swoje dzieło, naukowcy umieścili go w bezsoczewkowym mikroskopie holograficznym, a więc mikroskopie tańszym i mniejszym od tych tradycyjnych z racji braku wymogu wykorzystywania skomplikowanych i precyzyjnych systemów soczewek. Ich działanie sprowadza się do wykorzystywania własnego źródła światła do oświetlenia próbki, które to następnie rozpraszane na cyfrowej matrycy, tworząc hologram, który komputer przetwarza w celu uzyskania obrazu. W przypadku tego innowacyjnego mikroskopu w grę wchodził rozdzielczość około 20 mikrometrów, co jest równoznaczne z zapewnianiem przez niego dokładniejszych obrazów niż normalnie. Nic więc dziwnego, że teraz naukowcy widzą ogromny potencjał w swoim osiągnięciu.