Dron idealny. Startuje w pionie i ma do zaoferowania najważniejsze cechy samolotów

Rozwój bezzałogowców trwa w najlepsze, a w nim zwraca się szczególną uwagę na potencjał w łączeniu zalet samolotów i wiropłatów. Jednym z modeli, które to połączenie wykorzystują, jest X-P4 Transwing od Pterodynamics.
Dron idealny. Startuje w pionie i ma do zaoferowania najważniejsze cechy samolotów

X-P4 Transwing to dron idealny. Może startować i lądować w pionie, a podczas lotu korzysta z dobrodziejstw skrzydeł

X-P4 Transwing to aktualnie prototyp elektrycznego bezzałogowca, który wyróżnia się przede wszystkim swoim unikalnym systemem składanych skrzydeł. Ten umożliwia mu przechodzenie z trybu zawisu do przelotu i odwrotnie, co pozwala mu łączyć zalety projektów VTOL i stałopłatów, wymagających pasów startowych do rozpoczęcia lotu i lądowania. Zalety takiego systemu 2w1 i oparcie go o składane skrzydła przekłada się na wyższą wydajność, ładowność oraz ogólną efektywność.

Czytaj też: Drony będą śledzić oceanicznych gigantów? Takie coś może zmienić świat nauki

Aktualny prototyp X-P4 ma rozpiętość skrzydeł rzędu 4 metrów i kadłub o długości 2 metrów. Podczas lotu horyzontalnego wykorzystuje tylko dwa śmigła, a dodatkową parę angażuje dopiero przy lądowaniu lub startowaniu. Aktualnie jest testowany przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych jako sprzęt logistyczny do realizowania misji z brzegu na statki i odwrotnie. Aktualnie nie jest jednak w stanie wiele transportować bezpośrednio w kadłubie, bo ten zapewnia jedynie ~0,028 metr sześcienny pojemności.