Gigant technologiczny woli sztuczną inteligencję. Zwolni kilka tysięcy osób

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się głosy sugerujące, jakoby sztuczna inteligencja prowadziła do wzrostu bezrobocia. Mając na uwadze stanowisko firmy IBM tego typu przewidywania wydają się coraz bardziej realne.
Gigant technologiczny woli sztuczną inteligencję. Zwolni kilka tysięcy osób

Zamieszanie pojawiło się po słowach dyrektora generalnego IBM, Arvinda Krishny, który stwierdził, iż firma będzie w mniejszym stopniu zatrudniała osoby, których praca może zostać wykonana przez sztuczną inteligencję. 

Czytaj też: Te głowy z drukarki 3D pomogą w stworzeniu lepszych urządzeń akustycznych

Z kolei w ciągu pięciu najbliższych lat nawet 30% stanowisk w IBM może być zastąpionych przez maszyny. Mając na uwadze fakt, iż gigant technologiczny zatrudnia około 26 tysięcy osób, to dawałoby to wynik rzędu 7-8 tysięcy ludzi pozbawionych pracy na przestrzeni kolejnych lat. 

Jeśli słowa dyrektora generalnego IBM się sprawdzą, to firma w ciągu pięciu lat może zwolnić niemal 8 tysięcy osób, które zastąpi sztuczna inteligencja

Już wcześniej IBM ogłosiła, że zostanie zwolnionych 3900 osób, choć jednocześnie utworzono około 5000 nowych miejsc pracy. I choć nie wiadomo, w jaki sposób ludzka praca miałby zostać zastąpiona przez maszyny – przynajmniej w kontekście zadań wykonywanych przez pracowników IBM – to bez wątpienia coś jest na rzeczy.

Czytaj też: Chirurdzy będą grzebać Ci w mózgu jeszcze skuteczniej. Wszystko dzięki robotom

Rośnie bowiem prawdopodobieństwo realizacji scenariusza, w którym gwałtowny rozwój narzędzi takich jak sławny ChatGPT przełoży się na problemy ludzi z utrzymaniem pracy. Oczywiście już w przeszłości, za sprawą powstania maszyny parowej i innych wynalazków, ludzkość musiała mierzyć się z podobnymi zagrożeniami, lecz w tym przypadku wydaje się, iż postęp dokonał się znacznie szybciej, a społeczeństwo nie będzie w stanie się do niego dostosować. Jak na razie mało która firma wykazała gotowość do przeprowadzenia cięć związanych z zastępowaniem pracy człowieka przez maszynę, lecz zagrożenie może wisieć w powietrzu.