Modernizacja zamiast rozbiórki. Rafineria ropy naftowej zamieniona w nowoczesną elektrownię

Dawna rafineria ropy naftowej zostanie zamieniona w nowoczesną elektrownię. Projekt, który powstaje w chińskim Hangzhou idealnie wkomponowuje się w zieloną technologię.
Hangzhou Oil Refinery Factory Park /Fot. MVRDV

Hangzhou Oil Refinery Factory Park /Fot. MVRDV

Na całym świecie stopniowo odchodzi się od paliw kopalnych, ale istniejące już fabryki i elektrownie samoistnie nie znikną. Co można z nimi zrobić? Rozbiórka jest jedną z opcji, ale znacznie przydatniejsza wydaje się przemiana starych fabryk w nowoczesne inwestycje. Właśnie taki pomysł na rafinerię ropy naftowej w Hangzhou ma studio architektoniczne MVRDV.

Starodawna rafineria przemieni się w nowoczesną elektrownię

Hangzhou Oil Refinery Factory Park znajduje się tuż obok Wielkiego Kanału, najdłuższego na świecie sztucznego kanału transportowego, który zaczyna się w Hangzhou i kończy w Pekinie. Obiekt rozciąga się na powierzchni około 18 hektarów, a po przemianie będzie obejmował placówki handlowe, biura i przestrzenie artystyczne. Przede wszystkim jednak będzie elektrownią słoneczną.

Fot. MVRDV

Wiele konstrukcji, które niegdyś tworzyły rafinerię, zostało już wyburzonych, choć niektóre większe budynki i beczki do przechowywania oleju nadal stoją. MVRDV, we współpracy z architektem krajobrazu Openfabric, zamierza zachować większe budynki, jednocześnie rekonstruując mniejsze silosy w nowoczesne kioski. Całość skupi się wokół nowego muzeum, które przybierze formę dużego szklanego silosu na ropę naftową i zostanie częściowo pokryte diodami LED, tworzącymi fasadę, która może zmieniać kolor lub reklamować wydarzenia odbywające się wewnątrz.

Czytaj też: Wyssie wroga planety z powietrza i zamieni go w skałę. Rekordowa instalacja Orca już działa

Zewnętrzna fasada Hangzhou Oil Refinery Factory Park będzie przepuszczalna, umożliwiając przenikanie bryzy do wnętrza konstrukcji i jej naturalne ogrzewanie oraz chłodzenie. To z kolei zmniejszy zużycie energii niezbędnej do utrzymania odpowiedniej temperatury. Fasada będzie również zawierać tysiące małych “punktów fotowoltaicznych” do generowania energii ze światła słonecznego.

Fot. MVRDV

Inne konstrukcje na tym terenie zostaną zbudowane ze szkła i również będą korzystać z tego samego systemu fotowoltaicznego. Park będzie dostarczać więcej energii do sieci niż zużywa, jednak na tym etapie nie są dostępne żadne konkretne dane liczbowe.

Hangzhou Oil Refinery Factory Park został wybrany w wyniku międzynarodowego konkursu architektonicznego, ale nie wiadomo, kiedy zostanie ukończony.