Wyjątkowy budynek wykonany z drewna. Zazdrościmy studentom, którzy będą się tam uczyć

Drewno coraz chętniej pojawia się w budynkach, nie tylko jako wykończenie, ale element konstrukcyjny. Gaia to najwyższy drewniany budynek w Azji, który wytwarza więcej energii, niż sam potrzebuje, a przy tym wygląda nieziemsko. Właśnie został oddany do użytku.
Gaia /Fot. NTU

Gaia /Fot. NTU

Budynek zaprojektowany przez zdobywcę nagrody Pritzkera, studio architektoniczne Toyo Ito & Associates, znajduje się na singapurskim Nanyang Technological University (NTU). Bezpośrednio przylega do Learning Hub Heatherwick Studio i znajduje się w pobliżu Wave, który również został zaprojektowany przez Ito.

Czytaj też: Ten budynek będzie wyjątkowy. Pokazuje, że dla druku 3D nie ma rzeczy niemożliwych

Nie jest wysoki, ma zaledwie sześć pięter, a przy tym długość 220 m i powierzchnię 43 500 m2. Dla porównania, najwyższy drewniany wieżowiec – Mjøstårnet, który stoi w norweskim mieście Brumunddal, ma 18 pięter. Jest oficjalnie najwyższym drewnianym budynkiem na świecie.

Ten budynek udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych

Budynek ma formę dwóch lekko oddzielonych od siebie i łagodnie zakrzywionych prostokątów połączonych w kilku punktach. Konstrukcja składa się głównie z drewna masowego pozyskiwanego w sposób zrównoważony, które składa się z mniej więcej równej mieszanki CLT (drewno klejone krzyżowo) i Glulam (drewno klejone warstwowo). Nie obyło się tu bez betonowych zbrojeń – w ten sposób wykonano rdzeń schodów, toalety i płyty parteru. To jednak standardowa technika, która w żaden sposób nie odbiera Gai ekologicznego uroku.

Fot. NTU

W budynku znajduje się siedziba Nanyang Business School. Jest tu audytorium na 170 miejsc, 12 sal wykładowych, 13 sal seminaryjnych i mniejsze sale lekcyjne. Nauka w takim miejscu to na pewno czysta przyjemność, bo bliskość przyrody tu dosłownie “czuć”.

Fot. NTU

Tym bardziej, że we wnętrzu aż chce się przebywać. Obszerne przeszklenia, w tym świetliki dachowe, zapewniają dopływ naturalnego światła. Miłym akcentem jest fakt, że do budowy wykorzystano cegły z poprzedniego budynku, który tu stał, więc pojęcie recyklingu wykorzystano dosłownie.

Fot. NTU

Gaia otrzymała singapurską nagrodę Green Mark Platinum, przyznawaną budynkom, które wytwarzają tyle samo lub więcej energii, niż potrzebują. Panele słoneczne zainstalowane na dachu podobno wytwarzają 516 000 kWh energii rocznie, a jego zewnętrzna fasada ma struktury zacieniające w kluczowych punktach fasady, aby zmniejszyć zyski ciepła słonecznego. Posiada również wiele otwartych przestrzeni, tarasów i studni wentylacyjnych. Według NTU, Gaia produkuje ok. 2500 ton CO2 mniej rocznie w porównaniu do standardowego budynku tego typu i wielkości.