Nie kurczak i nie wołowina. Nadszedł czas na rybie mięso z laboratorium

W dzienniku Science of Food pojawiła się publikacja, która przedstawia osiągnięcie naukowców z chińskiego Zhejiang University. Ci stworzyli w swoich laboratoriach sztuczne rybie mięso, która można uznać za rewolucję.
Nie kurczak i nie wołowina. Nadszedł czas na rybie mięso z laboratorium

Rybie mięso z laboratorium przestało być wymysłem. Naukowcy już je wyhodowali

Chińscy naukowcy po raz pierwszy wyhodowali w laboratorium filety z ryby, a dokładniej mówiąc, konkretnego gatunku (Corvina), które smakują tak samo jak ich naturalne odpowiedniki. Jest to o tyle ważne, że ten dokładnie gatunek ryb morskich jest bardzo popularnym bywalcem stołów w wielu krajach Azji Wschodniej, ale jest też zagrożony z powodu przełowienia. Jeśli więc naukowcy rozpoczną masową hodowlę tego rybiego mięsa, będą mogli rozwiązać rosnący problem tego gatunku, nie ograniczając przy tym całego rynku.

Czytaj też: Wyssie wroga planety z powietrza i zamieni go w skałę. Rekordowa instalacja Orca już działa

W procesie hodowli tego rybiego mięsa naukowcy pobrali komórki macierzyste z tkanki mięśniowej i tłuszczowej ryby, a następnie hodowali je na stosownej pożywce. Manipulowali również dwoma szlakami sygnałowymi, aby stymulować wzrost komórek mięśniowych. Tak wyhodowane w laboratorium filety miały podobną wartość odżywczą, stosunek komórek mięśniowych do tłuszczowych oraz procentową zawartość wody jak oryginalne filety. Tyle tylko, że ich struktura była na tyle mniej rozbudowana, że podczas jedzenia wymagały mniej żucia.

Naukowcy mają nadzieję, że w toku ulepszania procesu hodowania filetów w laboratoriach poprawią zarówno teksturę, jak i dystrybucję wody bezpośrednio w mięsie. Realizują tym samym swój wielki plan, w ramach którego chcą dostarczać białko zwierzęce ludziom oraz chronić przy tym zasoby ryb morskich.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!