Innowacyjny sposób na przechowywanie CO2. Naukowcy znaleźli ratunek w soli

Międzynarodowy zespół naukowców opracował nowatorską, opartą na soli strategię wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CO2) z atmosfery. W dobie ciągłej walki z tym zanieczyszczeniem, która ciągle postępuje, jest to arcyważne osiągnięcie dla naszej przyszłości.
Innowacyjny sposób na przechowywanie CO2. Naukowcy znaleźli ratunek w soli

Specjalna sól podstawą do efektywnego przechowywania CO2

Nowe podejście naukowców zaowocowało wskazaniem nowego materiału do przechwytywania oraz przechowywania cząsteczek CO2 w stosunkowo prosty sposób. Tym materiałem jest sól siarczanu guanidyniowego, która służy do tworzenia struktur kratowych zwanych klatratami, które wychwytują cząsteczki dwutlenku węgla bez wchodzenia z nimi w reakcję. Wskazana metoda klatratowa pozwala na przechowywanie CO2 w postaci stałego proszku w temperaturze pokojowej i pod ciśnieniem, co ułatwia jego transport i przechowywanie w porównaniu z konwencjonalnymi metodami wymagającymi chłodzenia lub ciśnienia.

Czytaj też: Wyssie wroga planety z powietrza i zamieni go w skałę. Rekordowa instalacja Orca już działa

Metoda klatratowa polega na tworzeniu struktury przypominającej siatkę, która zamyka cząsteczki dwutlenku węgla w klatkach wykonanych z cząsteczek wody i soli siarczanu guanidyny. Naukowcy podkreślają, że taka metoda jest energooszczędniejsza i tańsza względem innych sposobów wychwytywania CO2 i może być przełomem dla wielu branż, które emitują dwutlenek węgla i przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!