Ratunek dla węgla? Może stać się częścią przyszłości energetycznej rewolucji

Wedle naukowców z Penn State University węgiel niekoniecznie musi zostać całkowicie porzucony przez ludzkość. Ratunkiem dla niego może okazać się wyjątkowa funkcja, która pozwoli związać go z energetyczną rewolucją.
Ratunek dla węgla? Może stać się częścią przyszłości energetycznej rewolucji

Węgiel jako magazyn wodoru. Tak można uratować czarne złoto od rychłej porażki

Wedle specjalistów węgiel może być świetnym materiałem do przechowywania wodoru, a więc paliwa przyszłości, którego jedynym produktem ubocznym podczas spalania jest woda. Tyle tylko, że wodór jest wysoce łatwopalny, a znalezienie sposobu na jego bezpieczne przechowywanie jest ciągle sporym wyzwaniem dla naukowców. Sposobów na to jest wiele, ale to wskazanie węgla zaskoczyło nas najbardziej, choć w gruncie rzeczy nie jest to takie niespodziewane, jako że od dawna wiadomo, że węgiel jest dobry w przechowywaniu metanu, który to przywiera do materiału w procesie znanym jako adsorpcja. Ta cecha węgla polegająca na zatrzymywaniu gazu opiera się na jego unikalnym składzie.

Czytaj też: Wyssie wroga planety z powietrza i zamieni go w skałę. Rekordowa instalacja Orca już działa

Wedle naukowców ta cecha węgla może się przełożyć również na wodór, co zresztą udowodnili, opracowując specjalny sprzęt wytwarzający ciśnienie, aby wtłoczyć wodór do węgla. W ramach eksperymentów z ośmioma różnymi rodzajami węgla z całych Stanów Zjednoczonych odkryli, że najlepszy w tym magazynowaniu okazał się nisko lotny węgiel bitumiczny i antracytowy z Pensylwanii. Wszystko przez fakt, że węgiel to nie skała, a polimer, który ma wysoką zawartość węgla z wieloma małymi porami, które mogą przechowywać znacznie więcej gazu, przez co jest niczym gąbka.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!