Nvidia stworzy Israel-1, czyli najpotężniejszy superkomputer dla Izraela

Dowiedzieliśmy się właśnie o najnowszych planach firmy Nvidia co do opracowania Israel-1. Ten najpotężniejszy superkomputer Izraela będzie kosztował całe setki milionów dolarów i wniesie technologiczne możliwości kraju na zupełnie nowy poziom.
Nvidia stworzy Israel-1, czyli najpotężniejszy superkomputer dla Izraela

Najpotężniejszy superkomputer dla Izraela. Nvidia ogłosiła prace nad Israel-1

Israel-1 jest wynikiem współpracy Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) z Nvidią, która w 2019 roku przejęła izraelską firmę Mellanox, zajmującą się projektowaniem układów za prawie 7 miliardów dolarów. Z tego co aktualnie wiadomo, rozwijany przez zespół Mellanox superkomputer Israel-1 zapewni dostęp do wydajności rzędu do ośmiu eksaflopów (ośmiu kwintylionów obliczeń na sekundę), jeśli idzie o obliczenia związane ze sztuczną inteligencją, co uczyni go jednym z najszybszych superkomputerów AI na świecie.

Czytaj też: Kieszonkowe mikroskopy? Zapomnijcie o specjalistycznych narzędziach. Wystarczy sam smartfon

Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej popularna i użyteczna w różnych dziedzinach życia i nauki. Może pomóc w diagnozowaniu chorób, tworzeniu leków, optymalizowaniu transportu czy rozpoznawaniu obrazów i mowy. Nvidia nie jest z kolei jedyną firmą, która inwestuje w superkomputery SI. Na świecie istnieją już inne takie maszyny, np. Summit w USA czy Fugaku w Japonii. Nvidia twierdzi jednak, że Israel-1 będzie się wyróżniał swoją architekturą i wydajnością.

Finalnie Israel-1 umożliwi izraelskim startupom i badaczom dostęp do wydajnych procesorów graficznych, które są niezbędne do opracowywania i szkolenia aplikacji z elementami sztucznej inteligencji oraz dążenia do opracowania silnej sztucznej inteligencji. Trochę jednak na ten superkomputer izraelscy specjaliści poczekają, bo Nvidia ma zamiar zademonstrować go dopiero do 2025 roku.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!