Elektrownie słoneczne na orbicie. Japonia ogłosiła swój wielki plan

Postawione na Ziemi panele słoneczne nie wypadają najlepiej, jeśli idzie o ich ogólną efektywność. Dlatego właśnie trwające dążenia wielu naukowców oraz państw mają zapewnić ludzkości elektrownie słoneczne bezpośrednio na orbicie, do czego dąży aktualnie m.in. Japonia.
Elektrownie słoneczne na orbicie. Japonia ogłosiła swój wielki plan

Małe satelity i mikrofale, czyli japoński plan na elektrownie słoneczne na orbicie

Japonia pracuje nad projektem przesyłania energii słonecznej z kosmosu do 2025 roku przy użyciu małych satelitów i mikrofal. To efekt współpracy pomiędzy prywatną firmą a Japońską Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (JAXA), która od dziesięcioleci prowadzi badania nad kosmiczną energią słoneczną, choć w gruncie rzeczy jest to dawna koncepcja, jako że została ona po raz pierwszy zaproponowana przez inżyniera NASA w 1968 roku i zyskała zainteresowanie, będąc sposobem walki ze zmianami klimatycznymi i rozwiązując problemy bezpieczeństwa energetycznego.

Czytaj też: Zapomnijcie o klimatyzacji i postawcie na naturę. Ta firma udowadnia, że tak rzeczywiście się da

Zaletą kosmicznej energii słonecznej jest to, że może zbierać światło słoneczne bez zakłóceń ze strony atmosfery lub warunków pogodowych i przesyłać je na ziemię za pomocą mikrofal, które mogą przenikać przez chmury. W gruncie rzeczy Japonia zademonstrowała już transmisję energii mikrofalowej w kosmosie i na ziemi, a w przyszłości zamierza przetestować ją na większych odległościach. Japonia ma nadzieję, że będzie pierwszym krajem, który zacznie pobierać energię słoneczną w kosmosie i przesyłać ją nie ziemię, a tym samym zyska przewagę konkurencyjną nad innymi krajami, które również rozwijają tę technologię, takimi jak USA, Europa i Chiny.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!