Panele słoneczne z perowskitu doczekały się ratunku. Ta powłoka rozwiązuje ich największy problem

Krzemowe panele słoneczne są aktualnie stosowane szeroko tylko dlatego, że te perowskitowe nadal dręczy ogromny problem. Zważywszy jednak na jego zalety i dążenie do rozwiązania największej wady, to kwestia czasu, aż wreszcie doczekamy się zalania rynku panelami słonecznymi z perwoskitu.
Close up array of  thin film solar cells or amorphous silicon solar cells in solar power plant turn up skyward absorb the sunlight from the sun use light energy to generate electricity alternative renewable energy from the sun on blue sky background

Close up array of thin film solar cells or amorphous silicon solar cells in solar power plant turn up skyward absorb the sunlight from the sun use light energy to generate electricity alternative renewable energy from the sun on blue sky background

Jak powłoka BondLynx rozwiązuje problem, który dręczy panele słoneczne z perowskitu?

Perowskitowe panele słoneczne mają jedną wielką wadę – ich trwałość jest bardzo niska w porównaniu do trwałości krzemowych ogniw słonecznych, ale za to są lżejsze, tańsze i co najważniejsze, cechują się znacznie wyższą efektywnością. Naukowcy dążą więc do tego, aby wprowadzać różne ich warianty pozbawione tych wad na rynek masowy i kolejnym tego typu przejawem jest nowe odkrycie zespołu naukowców, którzy osiągnęli coś fenomenalnego.

Specjaliści wykorzystali klej firmy XlynX do ochrony swoich paneli słonecznych. Ten klej nazwa się BondLynx i został pierwotnie wyprodukowany przez kanadyjską firmę do innych celów, zanim został przetestowany na ogniwach słonecznych. Ten właśnie klej tworzy chemiczne wiązania kowalencyjne ze składnikami organicznymi, których ilość spada wraz z eksploatacją ogniwa, zapobiegając ich odłączaniu się i tym samym spadku wydajności ogniwa.

Czytaj też: Innowacyjny sposób na przechowywanie CO2. Naukowcy znaleźli ratunek w soli

Dwa testy wykazały, że perowskitowe ogniwa słoneczne powleczone klejem BondLynx zachowują 99 procent swojej 24-procentowej sprawności po prawie 1000 godzinach ciągłej ekspozycji na symulowane światło słoneczne, a nie ledwie 65%%, jak bez kleju. W teście przy wystawieniu na działanie stałej temperatury 60°C przez 600 godzin ogniwa poddane działaniu BondLynx zachowały w tym czasie prawie 98% sprawności, podczas gdy ogniwa z grupy kontrolnej straciły 27% sprawności. Chociaż testy przeprowadzono tylko przez kilka miesięcy, to sam fakt, że ogniwa poddane obróbce prawie w ogóle nie straciły wydajności, sugeruje, że powinny być w stanie wytrzymać znacznie dłużej, ale nie wiemy nic na temat tego, czy panele z powłoką BondLynx kiedykolwiek trafią na rynek.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!