Termity mogą odegrać rolę w budowaniu twojego nowego domu

Kopiec termitów skrywa więcej tajemnic, niż może się wam wydawać. Odkryli to naukowcy, których praca doczekała się publikacji w Frontiers in Materials i która może odmienić przyszłość budownictwa.
Termity mogą odegrać rolę w budowaniu twojego nowego domu

Kopce termitów są “wietrzone” w unikalny sposób. Naukowcy wyciągnęli z tego naukę

Termity to wyjątkowo sprawni budowniczowie, których kopce osiągają wysokość nawet 8 metrów i 30 metrów średnicy. Mieszczą ponad milion pojedynczych termitów i często nawet przeżywają kolonie termitów, które je zamieszkują, stając się finalnie pozbawionym życia kawałkiem gliny. Naukowcy skupili się na tak zwanym kompleksie wylotowym, a więc gęstej, kratowej sieci tuneli, która przechwytuje wiatr wokół kopca, tworząc turbulencje wewnątrz, które kontrolują klimat wnętrza. Ten element kopca pojawia się na ściance skierowanej w północnym kierunku głównie w porze deszczowej, gdy kopiec zyskuje na rozmiarach.

Czytaj też: Zapomnijcie o klimatyzacji i postawcie na naturę. Ta firma udowadnia, że tak rzeczywiście się da

Naukowcy przeprowadzili eksperymenty przy użyciu wydrukowanego w 3D modelu fragmentu kompleksu wydobywczego i przepuszczali przez niego oscylującą mieszaninę dwutlenku węgla i powietrza. Odkryli oni, że tunele wylotowe oddziaływały z wiatrem wiejącym na kopiec w sposób, który poprawiał ich cyrkulację. Teraz uważają, że mogą zmienić budownictwo, tworząc tego właśnie typu kanały powietrzne z wykorzystaniem drukarek proszkowych, które współpracowałyby z energooszczędnymi czujnikami i siłownikami do przyspieszania cyrkulacji powietrza w konstrukcjach.

Naukowcy przedsięwzięli trud zbadania tego, w jaki sposób wiatr przemieszcza się przez złożoną strukturę wewnętrzną kopca termitów, mając nadzieję, że pewnego dnia pozwoli to na budowę budynku, który może półpasywnie regulować swój klimat.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!