Obliczenia w pamięci. Naukowcy zaproponowali coś potencjalnie rewolucyjnego

Technologię można rozwijać na całe mnóstwo sposobów i jednym z nich są tak zwane obliczenia w pamięci. W dążeniu do tego zespoły naukowców ciągle próbują podać najlepsze rozwiązania i nie inaczej jest tym razem.
Obliczenia w pamięci. Naukowcy zaproponowali coś potencjalnie rewolucyjnego

Naukowcy zaproponowali nowy sposób na obliczenia w pamięci

Przetwarzanie w pamięci to technologia, która obejmuje przetwarzanie danych w samej pamięci, a więc bez przenoszenia danych do oddzielnej jednostki przetwarzania. Przetwarzanie w pamięci może umożliwić szybsze i bardziej energooszczędne przetwarzanie danych dla różnych aplikacji, a zwłaszcza tych, które obejmują duże ilości danych lub złożone obliczenia. Przetwarzanie w pamięci może wykorzystywać różne typy urządzeń pamięciowych, takich jak pamięć RAM, pamięć flash lub pamięć rezystancyjna, do przechowywania danych i manipulowania nimi.

Czytaj też: Termity mogą odegrać rolę w budowaniu twojego nowego domu

W przypadku zespołu naukowców, który doczekał się publikacji swojego osiągnięcia w dzienniku Nature Electronics, ci zaproponowali nowe podejście do równoległych obliczeń bezprzewodowych w pamięci, które może umożliwić szybsze i bardziej energooszczędne przetwarzanie danych w urządzeniach brzegowych. Podejście to łączy obliczenia w pamięci z komunikacją bezprzewodową w celu wykonywania równoległych operacji na wielu komórkach pamięci bez użycia przewodów.

Naukowcy zademonstrowali wykonalność swojego podejścia przy użyciu prototypowego układu scalonego, który w testach udowodnił, że może bezprzewodowo wykonywać operacje mnożenia macierzy i wektorów oraz splotu. Układ osiąga nawet 10-krotnie wyższą prędkość i 100-krotnie niższe zużycie energii niż konwencjonalne metody oparte na przewodach. Naukowcy przewidują, że ich podejście może umożliwić nowe zastosowania, takie jak analiza wideo w czasie rzeczywistym, rozpoznawanie mowy i przetwarzanie języka naturalnego na urządzeniach brzegowych.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!