Ten samolot ma być rewolucyjny. Bombardier ciągle rozwija swojego EcoJet

Firma Bombardier realizuje swoje prace nad projektem badawczym o nazwie EcoJet, którego celem jest opracowanie technologii pozwalających zmniejszyć emisję spalin przez samoloty nawet o 50% i wygląda na to, że idzie jej to coraz lepiej.
Ten samolot ma być rewolucyjny. Bombardier ciągle rozwija swojego EcoJet

EcoJet od Bombardier. Ten samolot ma być rewolucją

Bombardier od pewnego czasu rozwija swój samolot EcoJet, który ma szanse zrewolucjonizować lotnictwo na potencjalnie najbardziej problematycznym poletku, bo w kwestii samych emisji. EcoJet charakteryzuje się konstrukcją typu blended-wing-body, która wykorzystuje kadłub generujący siłę nośną i rozpiętość skrzydeł o niskim oporze w celu poprawy aerodynamiki i oszczędności paliwa. Nie jest to nic nowego, bo tego typu rodzaj konfiguracji samolotu, w której nie ma wyraźnej linii podziału między skrzydłami a głównym korpusem, jest znany od dłuższego czasu.

Jednak w gruncie rzeczy nie wykorzystuje się go często w lotnictwie przez wyzwania, które są z nim wiązane. Tyczy się to nawet lotnictwa wojskowego, gdzie ciągle próbuje się stworzyć tego typu wojskowy samolot i wprowadzić na służbę w większej liczbie. Nie bez powodu, bo tego typu projekty cechują się lepszą aerodynamiką oraz oszczędnością paliwa, a tym samym niższymi emisjami oraz hałasem.

Czytaj też: Elektrownie słoneczne na orbicie. Japonia ogłosiła swój wielki plan

W przypadku projektu firmy Bombardier EcoJet wykorzystuje również zaawansowane rozwiązania napędowe, bo wodorowe ogniwa paliwowe i systemy hybrydowo-elektryczne, aby obniżyć poziom hałasu i emisji. Tak się składa, że właśnie pierwsza faza testów modelu EcoJet została zakończona, choć mowa tutaj o modelu w bardzo małej skali, bo mierzącego 7% tego, czym ma być odrzutowiec biznesowy. Dwukrotnie większy model jest już testowany od zeszłego roku.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!