Naukowcy przeszli samych siebie. Stworzyli wyjątkowy beton, który walczy z zanieczyszczeniem powietrza

Rewolucjonizowanie podstawowego budulca trwa. Tym razem naukowcy opracowali nowy rodzaj betonu, który może pomóc zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w tunelach komunikacyjnych.
Naukowcy przeszli samych siebie. Stworzyli wyjątkowy beton, który walczy z zanieczyszczeniem powietrza

Ten nowy wyjątkowy beton jest w stanie bezproblemowo pochłaniać zanieczyszczenia powietrza

Co wyjdzie z betonu, którego pokryje się reagującym na światło słoneczne i sztuczne dwutlenkiem tytanu? Odpowiedź na to pytanie poznali inżynierowie z Korei, a dokładniej mówiąc, zespół z KICT, który opracował wyjątkowy rodzaj betonu. Dzięki pokryciu go wspomnianą subtancją, zapewnili sobie beton, który reaguje na dowolne światło i wytwarza cząsteczki rozkładające zanieczyszczenia powietrza, takie jak tlenki azotu, tlenki siarki, lotne związki organiczne i amoniak. Szczegóły tego możemy przeczytać w publikacji KSCE Journal of Civil and Environmental Engineering Research.

Czytaj też: Czy to Święty Graal ekologii? Nowy reaktor zwalcza plastik i dwutlenek węgla, czerpiąc energię ze Słońca

Końcowymi produktami reakcji są sole, które są zmywane przez deszcz, więc teoretycznie beton nie wymaga żadnych napraw przez swoją unikalną funkcję. Dodatkowo może funkcjonować w nieskończoność bez dodatkowej konserwacji. Swoją skuteczność potwierdził w podziemnym tunelu drogowym Banpo w Seulu w Korei Południowej, gdzie wykazał 18-procentową redukcję poziomu tlenków azotu w ciągu 24 godzin. Teraz Naukowcy planują rozszerzyć demonstracje próbne na inne lokalizacje i dążą do komercjalizacji swojego osiągnięcia.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!