Ten inspirowany pszczołami robot latający może uratować ludzkość

Na świecie nie brakuje dronów i robotów, które szczególnie przyciągają uwagę. Jednym z takich dziel jest opracowany przez naukowców dron-robot inspirowany pszczołami, który wręcz zachwyca tym, w jaki sposób lata.
Ten inspirowany pszczołami robot latający może uratować ludzkość

Bee++ to wyjątkowy dron, który może uratować ludzkość przed zagładą

Naukowcy z Washington State University stworzyli inspirowanego pszczołami robota/drona, który może kontrolować swoją oś odchylenia (ruch poziomy z boku na bok) podczas lotu za pomocą ustawionych pod kątem skrzydeł.
Bee++, ma cztery skrzydła wykonane z włókna węglowego i mylaru, z których każde obsługiwane jest przez osobny siłownik, dzięki którym może zmieniać swoje nachylenie, przechylać się i odchylać tylko i wyłącznie poprzez zmianę szybkości trzepotania każdego skrzydła.

Czytaj też: Termity mogą odegrać rolę w budowaniu twojego nowego domu

Przednie skrzydła są nachylone w jednym kierunku względem korpusu robota, podczas gdy tylne skrzydła są nachylone w przeciwnym kierunku. Taka konstrukcja niweluje moment obrotowy netto, gdy wszystkie cztery skrzydła machają z tą samą prędkością, ale generuje moment obrotowy odchylenia, gdy prędkość machania każdego skrzydła jest zmieniana niezależnie. Oczywiście sam robot nie jest specjalnie wielki. Waży ledwie 95 miligramów, a jego rozpiętość skrzydeł mierzy jedyne 33 mm. To więc mikrus, który na dodatek jest zasilany zewnętrznie i może latać do 10 minut.

Wspomina się, że bez owadów zapylających rośliny ludzkość wymrze, więc są szanse, że Bee++ odegra kluczową rolę dla naszego gatunku, realizując sztuczne zapylanie upraw.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!