Niczym morski terminator. Ten robot powstał, aby ratować życia

Firma Oceanbotics opracowała nowego robota podwodnego o nazwie SRV-8 MDV, który może robić wiele, ale jego największym osiągnięciem jest to, że może wykrywać i identyfikować miny morskie za pomocą sonaru i wizji maszynowej.
Niczym morski terminator. Ten robot powstał, aby ratować życia

Wyjątkowy robot z ogromnym potencjałem. Dlaczego SRV-8 MDV może ratować życia?

SRV-8 MDV to mały, zwinny i łatwy w użyciu zdalnie sterowany pojazd, który może nurkować na głębokość do 305 metrów i działać w wodach, o prądach o prędkości do 1,28 m/s. Jest wyposażony w sonar identyfikacyjny o podwójnej częstotliwości (DIDSON), który może skanować dno morskie w poszukiwaniu obiektów i tworzyć ich obrazy o wysokiej rozdzielczości. Posiada również system wizji maszynowej, który może analizować obrazy sonarowe i klasyfikować je jako miny lub nie miny przy użyciu sztucznej inteligencji.

SRV-8 MDV może przesyłać obrazy sonarowe i wyniki klasyfikacji do stacji kontroli na powierzchni za pomocą kabla, umożliwiając operatorowi monitorowanie misji ROV i interweniowanie w razie potrzeby. Został zaprojektowany w celu poprawy wydajności i bezpieczeństwa operacji przeciwminowych, a także innych zastosowań, takich jak inspekcja podwodna, pomiary i eksploracja. Wśród tych potencjalnych zastosowań SRV-8 MDV wyróżnia się lokalizowanie oraz detonowanie min podwodnych.

Czytaj też: Ten inspirowany pszczołami robot latający może uratować ludzkość

W tym procesie operator najpierw steruje zdalnie dronem podwodnym aż do wykrycia miny, kierując się zarówno sonarem obrazującym, jak i kamerą HD wspomaganą reflektorem. Po jej wykryciu zamontowany na dronie moduł Viper styka się lekko z korpusem miny, mocując do niego ukształtowany ładunek wybuchowy. Następnie bezzałogowiec bezpiecznie odpływa, rozwijając wypełnioną aluminiowym proszkiem “rurę uderzeniową” (która nadal łączy oba urządzenia). Znajdujący się w niej proch jest następnie zdalnie zapalany na końcu rury ROV, doprowadzając do eksplozji ładunku i tym samym miny.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!