Nurkowie pójdą w odstawkę? Ten dron podwodny ma ich zastąpić

Tethys One to przełomowy podwodny dron opracowany przez zespół inżynierów Tethys Robotics, który to wniósł świat podwodnej eksploracji na nowe wyżyny. Ma oferować naukowcom, badaczom i entuzjastom bezprecedensowe możliwości odkrywania tajemnic głębin morskich.
Nurkowie pójdą w odstawkę? Ten dron podwodny ma ich zastąpić

Wyjątkowy dron podwodny Tethys One ma zrewolucjonizować świat

Charakteryzujący się elegancką i hydrodynamiczną konstrukcją Tethys One łączy w sobie zwinność, wytrzymałość i trwałość, dzięki czemu może wytrzymać i przedostawać się przez trudne podwodne środowiska o głębokości do 100 metrów. Jest przy tym wyposażony w potężne silniki odrzutowe, co zapewnia mu precyzyjną kontrolę i płynne manewrowanie w podwodnych krajobrazach. Modułowa konstrukcja umożliwia z kolei łatwe dostosowanie tego zdalnie sterowanego bezzałogowca do różnych misji i celów badawczych, co czyni go nieocenionym narzędziem do badania życia morskiego, podwodnych ekosystemów i formacji geologicznych.

Tethys One jest uzbrojony w 160-stopniową szerokokątną kamerę 4K i zaawansowane systemy oświetleniowe w formie dwóch lamp LED, które nadają sens strumieniowemu przesyłaniu wideo w czasie rzeczywistym i przechwytywaniu obrazów podwodnego świata w wysokiej rozdzielczości. Możliwości te ułatwiają dokumentację gatunków morskich, badanie raf koralowych, mapowanie podwodnego terenu i prowadzenie badań archeologicznych. Na tym jednak zastosowanie drona się nie kończy, bo jego zaawansowane czujniki mierzą temperaturę, zasolenie, głębokość i inne parametry środowiskowe, dostarczając kluczowych danych do analizy zmian warunków oceanicznych i ich wpływu na życie morskie.

Czytaj też: Samoloty idą do lamusa. Najnowszy rekord eVTOL potwierdza, że latające samochody są coraz lepsze

Tethys One został zaprojektowany z myślą o łatwości obsługi, z intuicyjnym systemem sterowania i interfejsem użytkownika. Możliwość zdalnej obsługi eliminuje potrzebę zapuszczania się nurków w niebezpieczne lub ekstremalne środowiska podwodne, zapewniając większe bezpieczeństwo podczas misji eksploracyjnych, które mogą trwać do maksymalnie dwóch godzin. Dron miał już być już wykorzystywany w podwodnych operacjach poszukiwawczych i ratowniczych i ponoć powinien być komercyjnie dostępny w czwartym kwartale tego roku.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!