Samoloty idą do lamusa. Najnowszy rekord eVTOL potwierdza, że latające samochody są coraz lepsze

Firmie Autoflight udało się ustanowić nowy rekord świata dla najdłuższego lotu eVTOL z nowym samolotem o nazwie „Prosperity I” w jego czwartej już generacji. To potwierdza, że nowe formy transportu rozwijają się w najlepsze i stają coraz bardziej zaawansowane.
Rekord lotu eVTOL
Rekord lotu eVTOL

Samolot Prosperity I firmy Autoflight ustanowił nowy rekord lotu

Prosperity I jest czteromiejscowym eVTOL, który jest rozwijany w Chinach, Niemczech i USA. Samolot ma zasięg ponad 240 km i może osiągnąć maksymalną prędkość prawie 210 km/h Może również przenosić ładunek ponad 400 kg, dzięki swojemu hybrydowemu układowi napędowemu z silnikiem spalinowym i akumulatorem litowo-jonowym. Samolot ma być jednocześnie tak bezpieczny jak samolot komercyjny i dąży do uzyskania certyfikacji do 2025 roku.

Czytaj też: Neuralink zmieni osobowość. Zaskakujący wpływ implantów mózgowych

Hybrydowy układ napędowy polega na połączeniu silnika spalinowego i źródła energii elektrycznej, takiego jak akumulator lub ogniwo paliwowe. Układ tego typu pozwala na lepsze zarządzanie energią i zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 5% w porównaniu z tradycyjnym lotem. Układ hybrydowy może również zapewnić większy zasięg i niezawodność niż układ całkowicie elektryczny.

Czytaj też: W przyszłości zoperuje cię drukarka 3D. Ten robotyczny system jest wyjątkowy

W swoim ostatnim wyczynie samolot Prosperity I czwartej już generacji przeleciał 250,64 km na jednym ładowaniu baterii, pokonując poprzedni rekord 248 km ustanowiony przez Joby Aviation w 2021 roku. Lot odbył się 23 lutego 2023 roku w Chinach i był zdalnie pilotowany z ziemi.