Wycieczki na takim statku byłyby (podwójnie) czystą przyjemnością

Hurtigruten Norway postanowił uczyć swoją 130. rocznicę z przytupem, przedstawiając koncepcyjny statek Sea Zero, który ma sprawić, że wycieczki na nim będą nie tylko przyjemnością dla ciała, ale też duszy.
Wycieczki na takim statku byłyby (podwójnie) czystą przyjemnością

Sae Zero to statek wycieczkowy, o którym marzy nasza planeta

Rejsy wycieczkowe angażują do działania doskonale nam znane statki, które bazują na energii zgromadzonej w oleju napędowym. Przez to właśnie mają bardzo negatywny wpływ na środowisko, ale dzięki projektom pokroju Sea Zero ma się to zmienić. Ten koncepcyjny statek wykorzystuje bowiem szereg nowych technologii, a w tym napęd akumulatorowy i sztuczną inteligencję, do zapewniania możliwości wykonywania całkowicie bezemisyjnych podróży morskich. Co ważne, Hurtigruten Norway rzeczywiście chce opracować bezemisyjny statek wycieczkowy, który będzie kursował wzdłuż norweskiego wybrzeża do 2030 roku i ostatecznie zastąpi całą flotę firmy.

Czytaj też: Statek matka dla wyjątkowego drona. Insitu opracował FLARS dla rozpoznawczego Integratora

Proponowany projekt Sea Zero ma mierzyć 135 metrów długości, oferować 270 kabin i tym samym miejsce dla maksymalnie 500 pasażerów i 99-osobową załogę Jego opływowy kadłub kryje trzy chowane 50-metrowe żagle o łącznej powierzchni 750 m², które wspomagają 60-mWh akumulatory zasilające elektryczne silniki na dwa sposoby. Z jednej strony przechwytują wiatr, a z drugiej promienie słoneczne, bo są wyposażone w panele słoneczne o łącznej powierzchni 1500 m².

Ponieważ statek wycieczkowy jest zasadniczo pływającym hotelem, a zakwaterowanie zużywa 50% dostępnej energii, Hurtigruten Norway zaprojektował obszary pasażerskie w Sea Zero z nowym systemem wentylacji i zapewni pasażerom aplikację do monitorowania zużycia energii i wody, aby uświadamiać ich o zużywanej energii. Sea Zero będzie też w stanie przewozić ładunki i dużą liczbę samochodów, a aktualnie prace nad nim będą koncentrowały się na technologii oraz projekcie.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!