Oto najmniejszy na świecie kieliszek wina. Naukowcy wydrukowali go w ciekawy sposób

Naukowcy z KTH Royal Institute of Technology zaprojektowali, a następnie stworzyli najmniejszy na świecie kieliszek wina, wykorzystując do tego druk 3D, którego proces może zrewolucjonizować szklane elementy dla elektroniki oraz urządzeń optycznych.
Oto najmniejszy na świecie kieliszek wina. Naukowcy wydrukowali go w ciekawy sposób

Wyjątkowy sposób realizowania druku 3D pozwolił naukowcom stworzyć najmniejszy na świecie kieliszek wina

Wydrukowany przez naukowców najmniejszy na świecie kieliszek do wina jest mierzony w nanoskali, przez co jest węższy nawet od ludzkiego włosa. Został wykonany z prawdziwego szkła i jest widoczny wyłącznie pod mikroskopem elektronowym, jako że mierzy ledwie kilkadziesiąt mikrometrów wysokości. Tyczy się to również wydrukowanych w ten sam sposób igieł, logo uczelni stojącej za projektem czy rezonatora optycznego. Wszystkie te elementy budują “piksele 3D”, a więc woksele o wymiarach zaledwie 65 x 260 nanometrów.

Czytaj też: Ten budynek będzie wyjątkowy. Pokazuje, że dla druku 3D nie ma rzeczy niemożliwych

Dzięki tak niewielkim rozmiarom naukowcy mogli wykorzystać materiał wodorosilseskwioksan (HSQ), który zawiera składniki potrzebne do utworzenia szkła krzemionkowego (dwutlenku krzemu). Proces obejmował poddawanie materiału impulsom laserowym, z których każdy trwa zaledwie bilionowe części sekundy i powodował tworzenie z materiału szkła krzemionkowego, co oznacza tytle, że system drukował obiekt bezpośrednio w HSQ. Zespół twierdzi, że ta technika jest znacznie bardziej wydajna niż istniejące metody drukowania 3D na szkle, które zwykle wymagają wysokich temperatur przez długi czas.

Aktualnie nie wiemy nic na temat potencjalnego zastosowania tej technologii poza światem nauki, ale pewne jest, że naukowcy będą dążyć do tego, aby wprowadzić przetestowany właśnie proces na szeroki rynek. Potencjalnie może on wręcz zrewolucjonizować np. światłowody lub układy optyczne.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!