Prawdziwe opony przyszłości. Są trwałe, pozbawione gumy i można poddać je recyklingowi

Norweska firma reTyre pochwaliła się rozpoczęciem wyjątkowych opon, które z jednej strony są pozbawione gumy, a z drugiej można je poddać recyklingowi. Wszystko to przy jednocześnie wysokim poziomie wytrzymałości, co otwiera drogę do zrewolucjonizowania rynku opon.
Prawdziwe opony przyszłości. Są trwałe, pozbawione gumy i można poddać je recyklingowi

Firma reTyre produkuje istne opony przyszłości. Teraz czekamy na ich rozpowszechnienie się na rynku

Norweska firma reTyre zaczęła produkować innowacyjne wręcz opony, bo opony z opatentowanych biopochodnych TPE (termoplastycznych elastomerów), które rzekomo nadają się do recyklingu w 100%. Innymi słowy, całe opony wykonane z tego materiału, a w tym zarówno karkas, jak i stopki, można poddać recyklingowi w celu wytworzenia kolejnych opon. To o tyle ważne, że standardowych opon nie można tak potraktować (np. stopić i wykorzystać przy produkcji kolejnych), choć oczywiście ich przerabianie ma miejsce, tyle że pocięte na okruchy ogumienie trafia nie do nowych opon, a np. do asfaltu.

Wszystko przez to, że proces wulkanizacji nie jest odwracalny, co nie dotyczy pozbawionych gumy opon od reTyre. Co najciekawsze, te innowacyjne opony nie są wcale drogie w wytworzeniu, jako że koszt ten ma być porównywalny z produkcją standardowych opon. Czuć tutaj jednak pewne naciąganie faktów, bo ten stan rzeczy ma być umożliwiany przez to, że “zaawansowana technologia produkcji” reTyre pozwala na produkcję opon przy użyciu nawet 90% mniej energii i w stosunkowo małych regionalnych fabrykach, a nie w większych odległych zakładach. To ma skutkować z jednej strony znacznie niższą emisją dwutlenku węgla z racji mniejszej potrzeby transportowej, a tym samym niższymi kosztami logistycznymi.

Czytaj też: Przyszłość motoryzacji pod lupą. Toyota zdradziła sekretne plany

Wedle producenta te innowacyjne opony przeznaczone do m.in. rowerów oraz wózków inwalidzkich są nie tylko trwalsze, ale też bardziej odporne na ścieranie. Aktualnie jednak nie ma co szukać ich w sklepach, bo obecnie reTyre poszukuje partnerów branżowych, którzy mogą być zainteresowani wykorzystaniem technologii w produkcji własnych opon.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!