Ma cztery ramiona i nie zawaha się ich użyć podczas twojej operacji. Ten robot jest wyjątkowy

Naukowcy ze szwajcarskiego instytutu badawczego EPFL opracowali właśnie czteroramienny zestaw laparoskopowy, który względem innych podobnych projektów wyróżnia się zarówno swoimi dwoma dodatkowymi ramionami, jak i tym, że są one kontrolowane przez stopy użytkownika.
Ma cztery ramiona i nie zawaha się ich użyć podczas twojej operacji. Ten robot jest wyjątkowy

Czteroręki robot jako najlepszy przyjaciel chirurga

Nienazwany jeszcze oficjalnie system wymaga od użytkownika chwycenia dwóch kontrolerów, przypominających nożycowe chwytaki. Korzystając z nich, potencjalny chirurg może manipulować parą głównych ramion robota, z których każde może trzymać inne podstawowe narzędzie chirurgiczne (takie jak skalpel lub zwijacz) i się nim posługiwać. Z kolei każda ze stóp użytkownika spoczywa na osobnym pedale.

Jeden z pedałów steruje mniejszym ramieniem pomocniczym, które trzyma kamerę endoskopową, podczas gdy drugi steruje drugim pobocznym ramieniem z chwytakiem. Siłowniki w obu pedałach zapewniają haptyczne sprzężenie zwrotne, kierując działaniami chirurga w taki sposób, aby nie stosować zbyt dużej siły w delikatnych obszarach ciała pacjenta. Jako że stopy nigdy nie będą tak dokładne, jak dłonie, system robota posiada pewną dozę automatyzacji, więc z całą pewnością jego wykorzystanie na rzeczywistym pacjencie wymaga długiego procesu szkolenia, podczas którego chirurg przyzwyczajałby się do zaprogramowanych zachowań.

Czytaj też: Robot Morphobot M4 przypomina sprzęt z przyszłości. Wszystko przez swoją wszechstronność

Publikacja w The International Journal of Robotics Research przedstawia w szczegółach to, co osiągnęli studenci w zespole prowadzonym przez doktora Mohameda Bouri, czyli szefa grupy REHAssist na szwajcarskim EPFL.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!