Robot Morphobot M4 przypomina sprzęt z przyszłości. Wszystko przez swoją wszechstronność

Kiedy jakiś robot zasługuje na prezentację w dzienniku Nature Communications, to możemy z góry założyć, że jest innowacyjny i Morphobot M4 potwierdza to z nawiązką.
Robot Morphobot M4 przypomina sprzęt z przyszłości. Wszystko przez swoją wszechstronność

Wyjątkowy robot, który może wszystko. Oto dlaczego Morphobot M4 jest tak wyjątkowy

Za Morphobot M4 odpowiadają inżynierowie z Caltech, którzy to zaprojektowali nowego robota, który może toczyć się na czterech kołach, zamieniać te koła w śmigła, aby zacząć latać w formie quadcoptera lub manipulować cały swoim ciałem tak, aby przekształcać się w łącznie sześć innych rodzajów ruchu. Dlatego właśnie zespół nazwał tę wszechstronną maszynę mianem Multi-Modal Mobility Morphobot, a więc w skrócie M4, czyli “cztery razy M”. W swojej podstawowej postawie wygląda dosyć standardowo, bo jak każdy typowy bezzałogowy pojazd lądowy, ale kiedy zaczyna swój pokaz. wygląda jak coś nie z tej ziemi.

Czytaj też: Oto Optimus. Tesla zaczyna produkować roboty

Zdecydowanie najważniejsze jest to, że Morphobot M4 jest w stanie obrócić swoje cztery koła z pozycji wertykalnej do horyzontalnej. Wtedy w grę wchodzą umieszczone w tych kołach śmigła, które pozwalają robotowi wnieść się w powietrze. Naukowcy chcieli jednak sprawić, żeby nic nie mogło stanąć mu na drodze i w tym celu zapewnili mu możliwość kucania, blokowania obrotu kół, poruszania tylko parami kół czy nawet wspominania się w pozycji “stojącej”, w której to tylne koła pełnią funkcję nóg, a te przednie generują ciąg, ułatwiający robotowi podbijanie kolejnych stopni.

Czytaj też: Chirurdzy będą grzebać Ci w mózgu jeszcze skuteczniej. Wszystko dzięki robotom

Aktualnie nie wiemy, jaki wpływ będzie miał M4 na rozwój robotów i jak zostanie wykorzystany, ale pewne jest, że związana z nim technologia ma potencjał, aby wręcz zrewolucjonizować nawet drony przeznaczone do pobijania innych planet.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!