Nieskończone źródło wody? Temu materiałowi wystarczy tylko Słońce

Aby sprostać wyzwaniu ciągłych braków czystej wody zdatnej do picia, naukowcy z UC Berkeley opracowali urządzenie, które może zbierać wodę pitną z powietrza, wykorzystując jedynie struktury metaloorganiczne (MOF) oraz światło słoneczne.
Nieskończone źródło wody? Temu materiałowi wystarczy tylko Słońce

Woda z niczego. Wystarczy tylko specjalny materiał i promienie słoneczne

Woda jest niezbędna do życia, ale wiele osób na całym świecie nie ma dostępu do czystej i bezpiecznej wody pitnej. Według Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 2 miliardy ludzi korzysta ze źródeł wody pitnej zanieczyszczonych odchodami, a ponad 1 miliard ludzi żyje w regionach dotkniętych niedoborem wody. Wspomniane MOF to porowate materiały, które mogą zatrzymywać i uwalniać cząsteczki wody w różnych temperaturach i ciśnieniach. Można je dostosować do różnych właściwości i funkcji, takich jak wychwytywanie dwutlenku węgla, przechowywanie wodoru lub dostarczanie leków.

Naukowcy opracowali urządzenie, które składa się z cienkiej warstwy MOF umieszczonej pomiędzy absorberem światła słonecznego i płytką skraplacza. Te elementy są zamknięte w przezroczystej plastikowej obudowie, a samo urządzenie działa poprzez pochłanianie światła słonecznego i podgrzewanie MOF-ów, które uwalniają uwięzioną parę wodną. Para wodna następnie skrapla się na płycie chłodnicy i spływa do kolektora. Wedle testów urządzenie może wyprodukować do jednego kubka, bo 0,285 litra wody dziennie na każdy kilogram MOF, co ponoć wystarcza do zaspokojenia dziennych potrzeb jednej osoby.

Czytaj też: Gąbka prosto z laboratorium. Zamiast zmywać bród, może zapewnić światu dostęp do wody

Urządzenie jest ponoć tanie, energooszczędne, skalowalne i może działać w suchym i wilgotnym klimacie. Może stanowić zrównoważone rozwiązanie problemu niedoboru wody na całym świecie, a jego dokładny opis możemy znaleźć w czasopiśmie Nature Water. Teraz naukowcy mają nadzieję na poprawę rozmiaru, wydajności i trwałości urządzenia, stworzenia systemów na rynek detaliczny z pomocą sztucznej inteligencji oraz zawojowania świata “wodą z niczego”.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!