Inżynierowie zrewolucjonizowali medycynę. Wykrywanie patogenów będzie prostsze

Zespół inżynierów z MIT odkrył przełomową optyczną sygnaturę w klasie magnetycznych kulek, powszechnie znanych jako Dynabeads, która może zdefiniować przyszłość diagnostyki na nowo. Odkrycie to jest szczególnie obiecujące w szybkim wykrywaniu zanieczyszczeń, takich jak patogeny przenoszone przez żywność, do których zalicza się m.in. Salmonella.
Inżynierowie zrewolucjonizowali medycynę. Wykrywanie patogenów będzie prostsze

Patogeny na celowniku. Ich wykrywanie będzie jeszcze prostsze i szybsze

W testach diagnostycznych, czy to w zakresie stanów medycznych, jakości wody czy bezpieczeństwa żywności, szybkość i dokładność są kluczowe. Niestety tradycyjne metody diagnostyczne często wymagają pracochłonnych etapów, które mogą być zarówno czasochłonne, jak i frustrujące. Jednak najnowsze badania specjalistów z MIT, które aktualnie oczekują na recenzję, mogą wkrótce zrewolucjonizować ten kluczowy obszar nauki.

Odkrycie sprowadza się do mikroskopijnych magnetycznych kulek o nazwie Dynabeads. Są one od dawna używane w badaniach, jako kulki pokryte przeciwciałami zaprojektowanymi do przyłączania się do konkretnych docelowych cząsteczek. Dotychczasowym wyzwaniem było dodatkowe potwierdzenie obecności tych cząsteczek i właśnie tutaj z pomocą przychodzi spektroskopia Ramana, a więc technika optyczna, która umożliwia szybkie potwierdzenie obecności cząsteczek na Dynabeads.

Czytaj też: Druk metalu w 3D na kolejnym levelu. Zyska energetyka, motoryzacja, lotnictwo i medycyna

Inżynierowie w tym badaniu wykorzystali sygnaturę Ramana, a więc unikatowe wzory rozproszenia światła wykazywane przez różne cząsteczki do natychmiastowego wykrywania. Zespół wykazał, że ich technika może prawie natychmiast potwierdzić obecność niebezpiecznych bakteryjnych patogenów w czasie krótszym niż sekunda, a jej zastosowania można łatwo rozszerzyć na inne patogeny. Nic więc dziwnego, że inżynierowie uważają swoje odkrycie za rewolucję zwłaszcza na poletku służby zdrowia i realizują obecnie prace nad opracowaniem przenośnego urządzenia zdolnego do szybkiego wykrywania szerokiej gamy bakteryjnych patogenów, co finalnie może wręcz przetransformować diagnostykę w różnych dziedzinach.