Chiny znów na prowadzeniu. Tlenek galu może być powszechny

Badacze z chińskiego Zhejiang University osiągnęli coś, co może ustawić Chiny na następne lata. Opracowali bowiem wyjątkowy sposób na produkcję potencjalnej alternatywy dla krzemu, będącego podstawą wszystkich nowoczesnych procesorów i układów logicznych.
Chiny znów na prowadzeniu. Tlenek galu może być powszechny

Przełom w Chinach. Tlenek galu to wyjątkowy półprzewodnik o rewolucyjnym potencjale

Chiny mają ciągle ogromne problemy ze względu na m.in. sankcje ze strony USA, które regularnie uderzają w chiński przemysł każdego segmentu. Dlatego właśnie osiągnięcia tamtejszych naukowców są tak ważne, bo każdy przełom w sektorze nauki tego państwa jest jeszcze cenniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Zwłaszcza jeśli dotyka samych podstaw dzisiejszej technologii, czyli materiału do produkcji układów logicznych, a więc tego, co siedzi w naszych laptopach, komputerach i smartfonach, nadając im sens.

Tlenek galu jest o tyle wyjątkowy, że jest typem półprzewodnika, który może rywalizować z krzemem. Dlatego właśnie to odkrycie ma tak ogromne znaczenie i to zwłaszcza biorąc pod uwagę niedawny zakaz eksportu galu do Chin. Tlenek galu to półprzewodnik o ultra-szerokim przerwie energetycznym, który jest przede wszystkim znany z efektywnego działania w silnych polach elektrycznych przy minimalnym zużyciu energii.

Czytaj też: Chiny stworzą wyjątkowy magazyn energii. Żadne państwo takiego nie ma

Unikalną cechą tlenku galu jest zdolność do tworzenia pojedynczych kryształów przy ciśnieniu atmosferycznym po krystalizacji z roztworu. Jednak proces ten wymaga znacznego zużycia irydu, co podnosi koszty produkcji. Chiny mogą jednak się tym nie przejmować, bo badacze z Zhejiang University opracowali opatentowaną już metodę produkcji, która zmniejsza zużycie irydu nawet o 80 procent, dzięki czemu produkcja staje się opłacalna i efektywna.

Zespół badawczy posiada patenty na te udoskonalone metody i planuje zwiększyć rozmiar kryształów, wykorzystując gradienty temperatury. To o tyle ważne, że półprzewodniki na bazie tlenku galu same w sobie są unikalne, jako że charakteryzują się niskim zużyciem energii i to właśnie dlatego znajdują zastosowanie w komunikacji, lotnictwie, radarach i samochodach elektrycznych.