Nvidia odmieni swoje procesory graficzne. Blackwell będzie niczym klocki LEGO

Po Ada Lovelace ma nadejść era Blackwell i tym samym w świecie technologii nastanie zupełnie nowy paradygmat tworzenia procesorów graficznych. Dlaczego? Bo Nvidia ma w planach ogromne zmiany w projektowaniu swoich GPU.
Nvidia odmieni swoje procesory graficzne. Blackwell będzie niczym klocki LEGO

Nvidia idzie w ślady AMD. Nowe GPU doczekają się konfiguracji MCM

Są szanse, że Nvidia ze swoimi GeForce RTX 4000 będzie musiała mierzyć się ze znaczną konkurencją, bo kartami Radeon RX 8000 oraz Intel Battlemage, które to zadebiutują w 2024 roku. Plotki wspominają bowiem o tym, że nowe GeForce zadebiutują nie w 2024, a w 2025 roku, przynosząc ogrom zmian. Po erze Ada Lovelace i monolitycznych rdzeni graficznych Nvidia wprowadzi swoją ofertę na nowe wyżyny, implementując przynajmniej w części GPU konfigurację MCM (Multi Chip Module), co (swoją drogą) zapoczątkowało AMD.

Czytaj też: AMD oszalało? Nvidia na zawsze zostanie z koroną króla na rynku kart graficznych

Blackwell ma rozszerzyć swój zasięg zarówno na profesjonalnych, jak i konsumenckie układy graficzne. Z najnowszych informacji wynika, że rdzenie Blackwell nie powinny charakteryzować się znacznym wzrostem liczby rdzeni. Chociaż nie jest jasne, czy dotyczy to obu segmentów na rynku, to pewne jest, że wszystkie GPU zostaną poddane znaczącym modyfikacjom strukturalnym. Aktualnie wydaje się pewne, że przynajmniej procesor graficzny GB100 dla centrów danych wykorzysta konstrukcję MCM, torując prawdopodobnie drogę dla podobnych konfiguracji.