Kiedy nowy Xbox? Microsoft ma już plany na nową generację swojej konsoli

Wyciek informacji spowodowany sprawą FTC przeciwko Microsoftowi wyjawił szereg informacji na temat tego, czego możemy oczekiwać po tej firmie w przyszłości i to nawet to, kiedy powinniśmy oczekiwać nowej konsoli Xbox. Mowa nie o kolejnej wersji, a o całkowicie nowej generacji Xboxa.
Kiedy nowy Xbox? Microsoft ma już plany na nową generację swojej konsoli

Co planuje Microsoft? Konsola Xbox nowej generacji już w 2028 roku

Wedle dosyć wiarygodnych informacji, bo pochodzących prosto z zapisków co do długoterminowych planów Microsoftu, konsola Xbox doczeka się dwóch ważnych wydarzeń w przeciągu następnych pięciu lat. Zacznijmy od tego, że w drugiej połowie 2024 roku ma mieć miejsce delikatne odświeżenie obecnej wersji Xbox Series S oraz Series X, a już w 2028 roku premiera całkowicie nowej generacji… choć w obu przypadkach te kwestie mogą ulec zmianie.

Czytaj też: Bunt maszyn? CEO Microsoftu wie, jak temu zapobiec

Microsoft przewiduje, że w 2028 roku połączy całkowicie platformę do gier (xCloud) z fizycznymi konsolami, aby wnieść “hybrydowe granie w chmurze” na nowy poziom. Co ciekawe, firma ma wybrać jeszcze w tym roku to, czy w swoich konsolach wykorzysta układy AMD (jak do tej pory), czy może sięgnie po projekt na bazie architektury ARM. W tym pierwszym przypadku w grę powinno wejść połączenie CPU Zen 6 z GPU RDNA 5.

Po stronie funkcji Microsoft ma wprowadzić w swoją konsolę zarówno ray-tracing nowej generacji, jak i jeszcze bardziej zaawansowane skalowanie rozdzielczości, a to dzięki specjalnej jednostce obliczeniowej do realizowania obliczeń z SI w roli głównej. Co jednak tak naprawdę zgotuje nam firma i czy następne lata nie wpłyną na te plany? Na to pytanie odpowiedzi może udzielić tylko i wyłącznie przyszłość.