Bunt maszyn? CEO Microsoftu wie, jak temu zapobiec

Ludzkość już wielokrotnie doświadczała buntu maszyn – na szczęście, przynajmniej jak na razie, wyłącznie w fikcyjnych dziełach kultury. CEO Microsoftu twierdzi natomiast, że taki scenariusz nie powinien nam zagrozić.
Bunt maszyn? CEO Microsoftu wie, jak temu zapobiec

Satya Nadella udzielił niedawno wywiadu dla CBS News, w którym postanowił wyjaśnić nieco wątpliwości dotyczących funkcjonowania sztucznej inteligencji oraz zagrożeń płynących z tego tytułu. 

Czytaj też: Niezwykły stop, który powstaje dzięki drukowi 3D będzie rewolucyjny dla kilku dziedzin

A nie da się ukryć, że kontrowersji w ostatnim czasie przybywało. Różnego rodzaju projektu rozwijają się w imponującym tempie i na własnej skórze możemy poczuć, jak niesamowite są możliwości sztucznej inteligencji. ChatGPT nadal zaskakuje, algorytmy są wykorzystywane nawet do tworzenia sztuki, a roboty stają się coraz bardziej zręczne i w większym stopniu przypominają ludzi.

CEO Microsoftu twierdzi, że ludzkość może się uchronić przed buntem maszyn

Nie powinny więc dziwić pojawiające się głosy przerażenia związane z możliwością przejęcia władzy nad światem przez maszyny. Nadella próbuje jednak uspokajać. Jego zdaniem istnieje wiele mechanizmów, które dadzą pewność, że sztuczna inteligencja nie wygeneruje niczego, co byłoby szkodliwe dla ludzkości.

Czytaj też: Nasze dane w sieci są ważniejsze niż myślicie. Naukowcy sprawdzili skalę problemu

Z drugiej strony, przyznaje, iż gdyby doszło do buntu, to byłby to poważny i realny problem. Dyrektor generalny technologicznego giganta wyjaśnił również, w jaki sposób powinniśmy korzystać ze sztucznej inteligencji, aby uniknąć realizacji scenariuszy znanych do tej pory wyłącznie z science-fiction. Podstawową zasadą powinno być w tym przypadku to, że sztuczna inteligencja jest wykorzystywana wyłącznie w tych dziedzinach, w których człowiek ma dominującą i niepodważalną pozycję.