Koniec ze cwaniakowaniem. Policyjny robot będzie dbać o bezpieczeństwo w metrze

Roboty to ogromne ułatwienie życia i funkcjonowania w wielu obszarach, a choć związane z nimi zagrożenie wszyscy mamy ciągle z tyłu głowy, to nie tylko firmy, ale też władze wiążą z nimi przyszłość. Najnowszym tego przykładem jest pewien wyjątkowy policyjny robot.
Koniec ze cwaniakowaniem. Policyjny robot będzie dbać o bezpieczeństwo w metrze

Policyjny robot K5 jeździ po metrze w Nowym Jorku i pilnuje bezpieczeństwa

Departament Policji Nowego Jorku (NYPD) zaczął testy nowego robota bezpieczeństwa, który będzie patrolował stację metra Times Square od północy do 6 rano przez następne dwa miesiące. Robot o nazwie K5 został wyprodukowany przez firmę Knightscope i wygląda niczym przerośnięty R2-D2 ze Star Wars. Posiada cztery kamery optyczne, kamerę termowizyjną, LiDAR, sonar, GPS, 16 mikrofonów oraz głośniki, dzięki czemu może autonomicznie poruszać się po stacji, wykrywać ludzi i rozpoznawać tablice rejestracyjne. Może również nawiązywać połączenia z operatorami policyjnymi w celu zgłaszania incydentów lub zadawania pytań.

Czytaj też: Ma cztery ramiona i nie zawaha się ich użyć podczas twojej operacji. Ten robot jest wyjątkowy

NYPD twierdzi, że robot nie będzie używał systemów do rozpoznawania twarzy i choć będzie nagrywał wideo, to materiały będzie można przejrzeć w przypadku zagrożenia lub przestępstwa. Każda godzina operacyjna robota kosztuje 9 dolarów (głównie przez koszt wynajmu), a na patrole będzie udawał się z ludzkim operatorem podczas tego okresu próbnego. NYPD ma nadzieję, że robot pomoże zapewnić bezpieczeństwo w mieście i zmniejszyć przestępczość, a finalnie utoruje drogę dla innych, jeszcze bardziej zaawansowanych robotów.