Nowe nanomateriały kluczem do wydajniejszych akumulatorów i paneli słonecznych
Naukowcy z University College London stworzyli nową rodzinę nanomateriałów poprzez stop fosforu z arsenem w celu stworzenia wstęg o grubości jednego atomu, które są wysoce przewodzące i mają potencjalne zastosowanie w akumulatorach, ogniwach słonecznych, czujnikach i komputerach kwantowych. Te nanorurki ze stopu arsenu i fosforu (AsPNR) zostały wytworzone poprzez zmieszanie kryształów fosforu i arsenu z litem w ciekłym amoniaku, a następnie usunięcie amoniaku i zastąpienie go rozpuszczalnikiem organicznym.
Czytaj też: Twój pierwszy samochód elektryczny będzie tańszy. Świat akumulatorów zmienia się na naszych oczach
Najważniejszą cechą tych nanorurek jest to, że mają wysoką ruchliwość dziur, co oznacza, że mogą transportować prąd elektryczny bardziej efektywnie niż nanorurki zawierające tylko fosfor. Naukowcy twierdzą, że dodając arsen, można wyeliminować wypełniacz węglowy, który jest zwykle potrzebny, aby nanorurki fosforowe działały jako anody w akumulatorach, zwiększając ich pojemność oraz szybkość ładowania.
Gdyby tego było mało, stosowanie nanorurek AsPNR może również poprawić przepływ ładunku w ogniwach słonecznych, zwiększając ich wydajność, a jako że są magnetyczne, takie coś może uczynić je użytecznymi w obliczeniach kwantowych. Naukowcy sugerują, że ta sama technika może zostać wykorzystana do tworzenia stopów fosforu z innymi pierwiastkami, takimi jak selen czy german.