Komputery bez karty graficznej nabiorą sensu? Znamy plan Intela

Od premiery wydajnych APU od AMD można mieć wrażenie, że wraz z rozwojem iGPU w procesorach centralnych, wielu graczy mniej zaawansowanych tytułów będzie stawiać na komputery bez karty graficznej. Czy Intel również idzie tą drogą?
Komputery bez karty graficznej nabiorą sensu? Znamy plan Intela

Procesory Meteor Lake na pewno trafią do komputerów. Czy ich iGPU będzie pozwalać na granie bez karty?

Procesory Meteor Lake, które oficjalnie znamy już pod nazwą Core Ultra 100, są pierwszymi tego typu CPU od Intela, które wykorzystują pakiet matryc krzemowych w miejscu monolitycznych układów. Efekt? Znacznie większy potencjał w zakresie łączenia ze sobą układów o różnym stopniu zaawansowania, co umożliwia m.in. stosowanie potężniejszych iGPU obok matryc obliczeniowych procesorów centralnych.

Czytaj też: Przyszłość Intela, jak na tacy. Firma zagrała z nami w otwarte karty

W przypadku serii Meteor Lake Intel ma szykować dokładnie dwie konfiguracje zintegrowanych procesorów graficznych, które będą robić użytek z 4 lub 8 rdzeni Xe. O ile mniej zaawansowane iGPU będzie kierowane raczej do zadań biurowych, tak to z 8 rdzeniami Xe ma zapewnić aż dwukrotnie wyższą wydajność względem tego, co aktualnie oferują najwydajniejsze iGPU Intela. Na praktyczne testy będziemy musieli niestety poczekać, ale przez sam fakt, że w Meteor Lake rdzeń GPU jest całkowicie osobny (w propozycjach AMD GPU i CPU są wbudowane w jedną matrycę krzemową), potencjał iGPU w przyszłych procesorach Intela może znacznie urosnąć.