Przyszłość Intela, jak na tacy. Firma zagrała z nami w otwarte karty

Intel przygotowuje się do wprowadzenia na rynek szeregu innowacyjnych produktów w nadchodzących latach. Potwierdzenie daty premiery serii Meteor Lake, zaplanowanej na 14 grudnia, to dopiero początek serii ekscytujących premier, jakie technologiczny gigant ma w zanadrzu dla swojej klienteli.
Przyszłość Intela, jak na tacy. Firma zagrała z nami w otwarte karty

Plany Intela na nadchodzące lata, czyli Meteor, Arrow, Lunar i Panther Lake

Podczas niedawnej prezentacji na temat innowacji prowadzonej przez Pata Gelsingera, Intel rzucił światło na niektóre z nadchodzących produktów, przedstawiając mapę drogową na najbliższe kilka lat. W tej linii produktów znajdą się serie takie jak Meteor, Arrow, Lunar i Panther Lake, każda z unikalnymi funkcjami i specyfikacją. Na wydarzeniu Intel zapewnił światu przedsmak możliwości swoich nowych procesorów, demonstrując ją razem z innowacyjnym oprogramowaniem opartym na głębokim uczeniu dla generatywnej sztucznej inteligencji.

Czytaj też: Żagle i sztuczna inteligencja, czyli jak zrewolucjonizować transport wodny

Następca rodziny Arrow Lake (która będzie drugą iteracją serii Core Ultra), czyli seria Lunar Lake jest postrzegana jako przyszłość architektur o niskim poborze mocy, a niedawna demonstracja podkreśliła jej potencjał przyspieszenia operacji SI. Chociaż procesory Arrow Lake, które mają być skonstruowane przy użyciu procesu Intel 20A, mają być dostępny zarówno dla serii CPU desktopowych, jak i mobilnych, ze szczególnym naciskiem na moc i wydajność, to właśnie układy Lunar Lake obiecują przełomowe możliwości.

Czytaj też: Gigant technologiczny woli sztuczną inteligencję. Zwolni kilka tysięcy osób

Jednak to procesory Panther Lake, których produkcja ma mieć miejsce w zaawansowanych fabrykach Intela w pierwszych miesiącach 2024 roku, mają wnieść możliwości CPU Intela na nowe wyżyny, dzięki m.in. procesowi 18A. Wiadomo, że Panther Lake będzie dostępny zarówno dla sektora desktopowego, jak i mobilnego, a na dodatek będzie korzystać z gniazda LGA-1851, czyli identycznego ze swoim odpowiednikiem Arrow Lake, w konfiguracjach desktopowych.