Naukowcy stworzyli robota do zadań specjalnych. Nie straszne będą mu nawet elektrownie jądrowe

Naukowcy z Bristol Robotics Laboratory opracowali robota Tetraflex do zadań specjalnych, który to przyjmuje formę czworościanu z elastycznymi rurami i może zmieniać swój kształt oraz rozmiar poprzez zmianę ciśnienia powietrza w swoich rozpórkach.
Naukowcy stworzyli robota do zadań specjalnych. Nie straszne będą mu nawet elektrownie jądrowe

Tetraflex to robot do zadań specjalnych

Tetraflex może poruszać się po trudnym terenie i transportować delikatne ładunki, dzięki czemu jest przydatny w misjach wojskowych i humanitarnych, takich jak reagowanie na katastrofy, inspekcje platform wiertniczych, badania ekologiczne lub likwidacja obiektów jądrowych. To ostatnie obejmuje cały proces zamknięcia obiektu pokroju elektrowni lub reaktora badawczego wraz z przywróceniem środowiska do stanu pierwotnego. Obejmuje on usunięcie i utylizację paliwa jądrowego i materiałów radioaktywnych, dekontaminację i demontaż obiektu, co samo w sobie może trwać wiele lat lub dziesięcioleci w zależności od rodzaju i wielkości obiektu, strategii likwidacji oraz wymogów bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Czytaj też: Ma cztery ramiona i nie zawaha się ich użyć podczas twojej operacji. Ten robot jest wyjątkowy

Tetraflex to robot, który może zmieniać swój kształt i rozmiar poprzez zmianę ciśnienia powietrza w rozpórkach. Składa się z miękkich rozpórek połączonych sztywnymi węzłami. Każda rozpórka składa się z hermetycznego gumowego mieszka, a długość rozpórki można kontrolować poprzez zmianę ciśnienia powietrza w mieszku. Kontrolując ciśnienie w każdym mieszku jednocześnie, robot może generować różne ruchy, takie jak toczenie się lub pełzanie po powierzchni. Może on również otaczać i transportować ładunki z niedostępnych miejsc.