Dubaj podbiją samochody bez kierowców. Rewolucja nadejdzie wkrótce później

Dowiedzieliśmy się, że firma Cruise planuje uruchomić swoją pierwszą międzynarodową usługę robotaxi w Dubaju, największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oczywiście nie jest to wyłącznie kwestia chęci, a zaplanowanych działań z ręki władz samego kraju.
Dubaj podbiją samochody bez kierowców. Rewolucja nadejdzie wkrótce później

Dubaj i samochody bez kierowców pójdą ze sobą w parze

Firma Cruise podpisała umowę z Dubai’s Roads and Transport Authority (RTA), na mocy której będzie wyłącznym dostawcą autonomicznych taksówek i usług ride-hailingowych w Dubaju do 2029 roku. Umowa jest częścią wizji Dubaju, wedle której to do 2030 roku 25% przejazdów samochodowych w mieście będzie odbywało się w trybie autonomicznym. Cruise spodziewa się rozpocząć testy swoich autonomicznych pojazdów w Dubaju w październiku 2023 roku, wprowadzając do użytku pięć elektrycznych taksówek, które będą działać na odcinku 8 km w dzielnicy mieszkalnej Jumeirah wzdłuż plaży.

Czytaj też: Ten perfekcyjny silnik jest kluczem do rewolucji samochodów elektrycznych

Pojazdy będą początkowo prowadzone przez ludzi po specjalnym przeszkoleniu, ale ostatecznie przejdą do trybu w pełni autonomicznego. Proces ten musi zajść szybko, bo firma Cruise zamierza obsługiwać do 4000 autonomicznych pojazdów w Dubaju do 2030 roku, mając nadzieję, że jej usługi autonomicznej jazdy w Dubaju przyniosą szereg korzyści, bo – zmniejszenie korków, wypadków, zanieczyszczeń i kosztów transportu. Dubaj z kolei ma nadzieję na pobudzenie swojej gospodarki i turystyki, stając się światowym liderem w dziedzinie technologii autonomicznej jazdy.