Jazda samochodem w zimie to nie przelewki. Świetny pokaz LEGO to udowadnia

LEGO to nie tylko klocki, a wręcz istne narzędzie do prezentacji różnych mechanizmów, którymi rządzi się otaczający nas świat. Przykład? Prezentacja tego, jak to jazda samochodem w zimie jest wymagająca.
Jazda samochodem w zimie to nie przelewki. Świetny pokaz LEGO to udowadnia

Modele LEGO jako forma nauki. Tym razem użyto ich do prezentacji zimowych wyzwań w samochodzie

Co wyjdzie z połączenia szklanego panelu z roztworem mydła w roli oblodzonych i śliskich powierzchni oraz klocków LEGO? Dla twórcy na kanale Brick Technology, który specjalizuje się w kreatywnym wykorzystywaniu LEGO, najwyraźniej jest to duet idealny, aby wytłumaczyć nam zasady na drogach zimą. Jak wieli wpływ ma napęd na wszystkie koła, mechanizm różnicowy, niskie przełożenia, czy liczba osi na przyczepność na śliskiej nawierzchni o różnych stopniach nachylenia? Odpowiedź znajdziecie poniżej na fenomenalnych przykładach.

Na tym materiale badana jest głównie trakcja, a więc siła, która umożliwia kołom pojazdu przyczepność do nawierzchni drogi i zapobiega poślizgowi. Z testów wynika, że pojazdy z napędem na tylne koła mają większą przyczepność, gdy ciężar jest przeniesiony na tylną oś. Pozytywny wpływ na to ma również blokada mechanizmu różnicowego, a więc system, który zapewnia, że koła na tej samej osi otrzymują taką samą moc, niezależnie od przyczepności dostępnej dla każdego koła. Zapobiega to obracaniu się jednego koła szybciej niż drugiego i tym samym utracie przyczepności.

Czytaj też: Dubaj podbiją samochody bez kierowców. Rewolucja nadejdzie wkrótce później

Testy wykazały, że napęd na wszystkie koła, czyli system, który rozdziela moc na wszystkie cztery koła pojazdu, zwiększa powierzchnię styku z podłożem i poprawiając przyczepność na śliskich nawierzchniach, podczas gdy służące do zwiększenia momentu obrotowego niskie przełożenia pomagają podczas wyjeżdżania pod górkę, co tyczy się również większej ilości kół. Czy to oczywistości? Dla niektórych zapewne tak, ale tego typu materiał jest świetny dla kompletnie zielonych.