Samoloty będą bezpieczniejsze. Naukowcy MIT opracowali wyjątkowego strażnika pilotów

Pilotowanie samolotów nie jest łatwe i naukowcy MIT postanowili coś z tym zrobić, tworząc wyjątkowy system sztucznej inteligencji do “weryfikacji” zdolności pilotów.
Samoloty będą bezpieczniejsze. Naukowcy MIT opracowali wyjątkowego strażnika pilotów

System Air-Guardian został stworzony po to, aby monitorować pilotów

Naukowcy z MIT opracowali nowy system sztucznej inteligencji o nazwie Air-Guardian, który może monitorować wydajność ludzkiego pilota i przejąć kontrolę nad samolotem, jeśli pilot jest rozproszony lub przeoczy coś ważnego. Do działania wykorzystuje dwa systemy – jeden do śledzenia uwagi ludzkich pilotów i drugi do identyfikacji obszarów mózgu, na których koncentruje się uwaga. Air-Guardian może wykrywać wczesne oznaki potencjalnych zagrożeń i interweniować, aby zapewnić bezpieczną nawigację do docelowego punktu trasy.

Czytaj też: Powrót komercyjnych lotów naddźwiękowych coraz bliżej. Ten samolot może być pierwszym

W gruncie rzeczy Air-Guardian to proaktywny drugi pilot, którego celem jest połączenie ludzkiej intuicji z maszynową precyzją i zapewnienie bezpieczeństwa podczas podróży lotniczych. Ten system może monitorować uwagę człowieka i maszyny, a w razie potrzeby interweniować w celu zapewnienia bezpieczeństwa i współpracy. W ogólnym rozrachunku taki system mógłby pomóc nie tylko pilotom, ale też kierowcom, operatorom, czy specjalistom.