Zapewni prąd 23000 gospodarstwom domowym. Ten kraj ogłosił przełomowy projekt w energetyce wiatrowej

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają zamiar rozszerzyć swoje dążenie do “zielonej energii”, stawiając na energetykę wiatrową. Zrobią to zresztą w wielkim stylu, jak wynika z dopiero co ogłoszonego przełomowego projektu energetyki wiatrowej.
Zapewni prąd 23000 gospodarstwom domowym. Ten kraj ogłosił przełomowy projekt w energetyce wiatrowej

ZEA stawiają na turbiny wiatrowe. Znamy szczegóły projektu Masdar

Wiemy, że za nowym projektem w energetyce wiatrowej Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie stała firma Masdar, znana również jako Abu Dhabi Future Energy Company. To odgrywa coraz większą rolę w dążeniu do ambitnych celów ZEA w zakresie energii odnawialnej, które to wspominają, że do 2050 roku połowa zapotrzebowania energetycznego kraju będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, co obejmie m.in. instalacje słoneczne i właśnie wiatrowe.

Czytaj też: Pierwsze na świecie… turbiny słoneczne? Wyjątkowa hybryda generuje prąd z dwóch źródeł

Dlaczego akurat wiatr? Zwłaszcza w tak słonecznym kraju? Odpowiedź na to pytanie zdradza kilka rejonów ZEA (głównie te przybrzeżne), które to cechują się korzystnymi warunkami wiatrowymi. Dlatego właśnie projekt nie jest mały, bo ta jedna planowana instalacja ma zapewnić krajowi farmę wiatrową o mocy 103,5 megawata. Tego typu obiekt będzie w stanie zasilać aż 23000 domów i zaoszczędzić emisję ponad 120000 ton dwutlenku węgla w skali roku. Wszystko to jest możliwe za sprawą postępów w tym sektorze energetyki zarówno w kwestii rozmiaru turbin, jak i ogólnych kosztów.